Te osoby poważnie cierpią po spożyciu cebuli. Sprawdź, czy się do nich zaliczasz

Tego warzywa prawdopodobnie nikomu nie trzeba przedstawiać. Cebula już w niewielkich ilościach jest w stanie poprawić smak większości wytrawnych potraw, a niektórzy uważają ją nawet za nasze warzywo narodowe. Z właściwości leczniczych cebuli korzystali już nasi przodkowie – syrop z niej przyrządzany do dziś w wielu domach stanowi sprawdzone remedium na kaszel. Jednak każdy kij ma dwa końce, a każda cebula posiada również ciemną stronę. Kto nie powinien jej jeść, by nie narażać się na przykre dolegliwości?

Komu szkodzi jedzenie cebuli?
Komu szkodzi jedzenie cebuli?123RF/PICSEL
    • Lista przepisów kulinarnych uwzględniających cebulę wydaje się nie mieć końca.
  • Warzywo słynie nie tylko z wyrazistego smaku, ale także dobroczynnego działania na organizm - zwłaszcza w kontekście zwalczania przeziębienia.
  • Niestety, zdarzają się okoliczności, w których jedzenie cebuli może nasilać bolesne objawy chorobowe.

Krótka powtórka na temat właściwości cebuli

Wyrazisty i ostry smak warzywa wynika z obecności związków siarki w jej składzie. To właśnie one decydują o antybakteryjnych właściwościach cebuli. Na liście dobroczynnych substancji nie brakuje też przeciwutleniaczy, witaminy A, C, E oraz z grupy B. Łatwo dostępny produkt to skarbnica magnezu, żelaza, fosforu, cynku, selenu i krzemu.

Taka zdrowotna mieszanka przekłada się na walory zdrowotne cebuli, wśród których wymienić można:

  • działanie przeciwzakrzepowe i antynowotworowe,
  • obniżanie poziomu złego cholesterolu,
  • walkę z nadciśnieniem,
  • łagodzenie objawów reumatyzmu i artretyzmu,
  • wzmocnienie odporności.
Jak zrobić syrop na kaszel z cebuli?Interia Kulinaria

Dlaczego płaczemy podczas krojenia cebuli?

Przygotowanie smacznego posiłku, którego składnikiem jest cebula, nawet największego twardziela może doprowadzić do płaczu. Podczas krojenia warzywa uwalniamy substancje zawarte w jej warstwach. Dochodzi wtedy do reakcji chemicznych, których skutkiem jest tworzenie się gazu zawierającego siarkę. Działa na oczy drażniąco, a łzy cieknące po policzku stanowią reakcję obronną organizmu, poprzez którą ciało chce oddalić od siebie niepożądane substancje.

Podrażnienia mogą dotyczyć nie tylko oczu - spożywanie warzywa (zwłaszcza w dużych ilościach) nie jest dozwolone dla każdego. Przestawiamy listę osób, które powinny unikać cebuli.

Krojenie cebuli bywa problematyczne
Krojenie cebuli bywa problematyczne123RF/PICSEL

Uczuleni na cebulę

Zwykle nie kojarzy się ona jako silny alergen, który wpływa negatywnie na stan zdrowia dużej liczby ludzi. Przecież cebulę można dodać do niemal wszystkiego, a w polskich kulinariach wydaje się niezastąpiona. Jeśli jednak po spożyciu cebuli pojawia się świąd skóry, wysypka i intensywne łzawienie oczu, prawdopodobnie doszło do reakcji alergicznej.

Dopada cię zgaga? Lepiej zrezygnuj z popularnego warzywa

Ten, kto choć raz miał nieprzyjemność poczuć charakterystyczne palenie w przełyku, doskonale zdaje sobie sprawę, jak bolesne i obniżające komfort życia jest to doznanie. Jedzenie cebuli nie jest wskazane dla osób zmagających się z chorobą refluksową. Schorzenie polega na gwałtownym cofaniu się kwasu żołądkowego do przełyku, co skutkuje podrażnieniem błony śluzowej. Substancje, które zawiera cebula, mogą potęgować przykre doświadczenia.

Problemy trawienne przekreślają cebulę

Osoby o wrażliwym układzie pokarmowym po skosztowaniu cebuli często uskarżają się na ból brzucha, wzdęcia, biegunki i zaparcia. Szczególną ostrożność muszą zachować pacjenci dotknięci zespołem jelita drażliwego (IBS). Odpowiednio zbilansowana dieta jest w tym przypadku kluczowa. Unikać więc trzeba produktów, które mogą prowadzić do zaburzenia ruchu jelit i skurczów. Cebula w tym przypadku ląduje na liście produktów zakazanych.

Mimo że cebula świetnie wspiera walkę z przeziębieniem, dla żołądka może być niezbyt łaskawa
Mimo że cebula świetnie wspiera walkę z przeziębieniem, dla żołądka może być niezbyt łaskawa123RF/PICSEL

Kiedy jeszcze należy uważać na swojskie warzywo?

Wspomniane zostały przeciwzakrzepowe właściwości cebuli. W pierwszym odruchu można uznać to wyłącznie za zaletę. Nie należy jednak przesadzać z optymizmem. W sytuacji, gdy już przyjmujemy specjalistyczne leki, jedzenie cebuli lepiej ograniczyć do minimum.

Nadmiar cebuli w diecie szkodzi również w przypadku schorzeń wątroby i nerek, a także niewydolności serca.

W takiej postaci cebula robi się groźna

Jeśli nie mamy przeciwwskazań do całkowitego wykluczenia warzywa z jadłospisu, powinniśmy skupić się na tym, w jakiej formie jest ona najbezpieczniejsza. Zaleca się jedzenie cebuli gotowanej lub duszonej. Najbardziej obciążające dla organizmu jest spożywanie warzywa w formie surowej i smażonej.

Polecamy:

INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?