Reklama

Reklama

Te przekąski pomogą ci zasnąć

Poradzimy ci, co zjeść lub wypić, aby przespać noc.

Wieczorem pamiętaj o zasadach dietetycznych. Unikaj obfitych posiłków i zjedz ostatni 2 godziny przed snem. Kolacja powinna być niewielka: ciemne pieczywo, lekkostrawne wędliny, ryba i warzywa, najlepiej liściaste. Ale możesz sięgać po przekąski, które pomogą ci przespać całą noc.

Ser mozarella

Jest bogaty w tryptofan, bardzo ważne białko (ma go 2 razy więcej niż chudy ser). Sami go nie wytwarzamy, więc trzeba dostarczać go w diecie. Zwiększa produkcję serotoniny, czyli hormonu, który pomaga zrelaksować się i zasnąć. Poza tym podnosi ilość melatoniny, która reguluje cykl snu i czuwania.

Reklama

Smaczny łosoś

Tłusta ryba przed snem? Tak! Spożywanie 600 mg obecnych w nim kwasów tłuszczowych omega-3 (dziennie) pomaga spać godzinę dłużej i budzić się rzadziej w nocy. Zawiera onteż witaminę B12, która dba o nasz układ nerwowy.

Garść migdałów

Dostarczą ci 20 proc. dziennego zapotrzebowania na magnez, który relaksuje mięśnie i uspokaja. Wycisza układ nerwowy, ułatwia zasypianie, poprawia jakość snu. Migdały zawierają również tryptofan i witaminy z grupy B, które chronią nasz system nerwowy przed stresem i rozluźniają spięte mięśnie. Albo wypij mleko migdałowe lub zjedz kromkę pełnoziarnistego chleba z masłem migdałowym.

Płatki owsiane

One też są źródłem melatoniny i mają w składzie węglowodany, dzięki którym dość szybko poczujesz się senna. Płatki podwyższają też poziom serotoniny, neuroprzekaźnika, który reguluje sen. Łagodzi stres, poprawia nasz nastrój, uspokaja i wycisza, co ma szczególne znaczenie wieczorem, tuż przed położeniem się do łóżka.

Banany, a minerały

Te owoce są bogate w magnez i potas, które rozluźniają mięśnie. Okazuje się też, że niedobór magnezu i potasu wiąże się z zespołem niespokojnych nóg i nocnymi skurczami, które często zakłócają sen. Poza tym dostarczają tryptofanu.

Sok z wiśni i herbata

Wiśnie zwiększają stężenie melatoniny, a niezbyt mocna herbata (ale zielona, nie czarna!) zawiera substancje, które pogłębiają sen. Nie spowodują, że śpimy dłużej, ale lepiej. Dzięki nim wyciszamy się, zwiększa się uczucie spokoju, odporność na stres i relaksujemy się.


Chwila dla Ciebie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy