Ten owoc może zabić
Według doniesień brytyjskiego magazynu medycznego "The Lancet" popularne owoce liczi były odpowiedzialne za śmierć setek dzieci w Indiach.
Liczi są uznawane za wartościowe owoce. Uprawiane od wieków, cieszyły się uznaniem chińskich cesarzy. Są bogate w witaminę C i mają właściwości przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe. W Chinach są często suszone niczym winogrona. Ze względu trudności w przechowywaniu i transporcie raczej rzadko goszczą na naszych stołach.
Jednak nawet tak pozytywny owoc może mieć swoje drugie oblicze. W indyjskim stanie Bihar, który graniczy z Nepalem, przez dwadzieścia lat odnotowywano tajemnicze zgony, pozornie zdrowych dzieci. Maluchy dostawały nagłych drgawek i traciły przytomność, a ponad połowa z nich umierała. Co roku w ten sposób ginęło około setki dzieci. Zakrojone na szeroką skalę badania naukowców z Indii i USA wskazały potencjalną przyczynę. Miało nią być jedzenie owoców liczi na pusty żołądek.
Badaczy na trop naprowadził fakt, że większość ofiar pochodziła z okolic, gdzie uprawia się najwięcej tych właśnie owoców. Biedne dzieci dożywiały się owocami, które spadły na ziemię. Choć liczi zawiera sporo cukrów, to zawiera niestety toksyny, które hamują w organizmie umiejętność wytwarzania glukozy. Maluchy, dla których jedynym pożywieniem w ciągu dnia mogły być owoce, poziom glukozy był i bez tego bardzo niski. W nocy dostawały drgawek i traciły przytomność, gdy pojawiał się zagrażający życiu obrzęk mózgu.
Podczas badań przyjmowanych do szpitali dzieci, lekarze dostrzegli podobieństwo do schorzenia, które występowało na Karaibach. Również tam dzieci dostawały drgawek i obrzęku mózgu. Tam winnym okazał się owoc bligii pospolitej. Zawiera on hipoglicynę, która hamuje wytwarzanie przez organizm glukozy. To naprowadziło badaczy na kolejny trop. Po przeanalizowaniu owoców liczi, było wiadomo, że to on jest winowajcą, bo również zawiera hipoglicynę.
Dodatkowo odkryto, że dzieci, u których wystąpiły objawy choroby jadły owoce wieczorem, na pusty żołądek, zamiast kolacji. Dlatego wśród zaleceń dla rodziców wskazano na konieczność zapewnienia maluchom właściwych posiłków i ograniczenie spożycia liczi. W przypadku wystąpienia charakterystycznych objawów należy postępować podobnie, jak przy hipoglikemii, przez podanie zastrzyku z glukozą.
Na efekty nie trzeba było długo czekać. Liczba przypadków zatrucia liczi spadła z kilkuset do około pięćdziesięciu rocznie. Ze względu na panujące w regionie ubóstwo nie udało się takich zdarzeń wyeliminować całkowicie, ale odkrycie i edukacja personelu medycznego w regionie pozwala na szybką diagnozę i skuteczną pomoc w przypadku zatrucia.