Termoablacja - nadzieja chorych na raka
Termoablacja to nowoczesny zabieg chirurgiczny, któremu poddawani są pacjenci z rakiem wątroby.
Polega na wprowadzeniu w nowotworową zmianę elektrody w kształcie igły i niszczeniu chorych komórek wysoką temperaturą. W jednym z poznańskich szpitali zakupiono właśnie bardzo drogi sprzęt do wykonywania tych zabiegów, jednak lekarze obawiają się, że nie trafią do nich wszyscy pacjenci, którym mogą pomóc.
Klinika Chirurgii Ogólnej i Gastroenteorologii w Poznaniu od kilku lat zajmuje się pacjentami z chorą wątrobą. Kiedyś działała tam nawet specjalna Poradnia Chirurgii Wątroby. Są plany, by ją znów uruchomić. Byłoby to centrum konsultacji dla chorych i lekarzy, gdzie można byłoby zweryfikować wydaną wcześniej diagnozę. Taka współpraca z pewnością przyniosłaby korzyści chorym.
Bo - jak podkreślają lekarze wykonujący zabiegi - termoablacja to jedyna szansa dla osób, których wątroby zaatakowane są przez wiele guzów, których nie można jednak usunąć chirurgicznie.
Reporterka RMF pytała o przyszłość poradni w Wielkopolskiej Regionalnej Kasie Chorych. Usłyszała jedynie tyle, że w przeszłym roku Ministerstwo Zdrowia chce ujednolicenia kontraktów w całym kraju i nie wiadomo, na ile Poznań będzie mógł decydować sam o sobie. A to oznacza, że nikt nie może powiedzieć, czy powstanie Poradnia Chirurgii Wątroby.