Tłuszcze roślinne dobre dla urody
Zawierają mnóstwo składników, które w mig poprawią wygląd skóry, włosów i paznokci. Warto jej polubić.
Pozyskiwane z nasion, pestek, owoców roślin mają w sobie cenne witaminy, białka, enzymy oraz antyoksydanty. Dlatego kosmetolodzy tak chętnie dodają je do kremów, balsamów, szamponów, a nawet kosmetyków do makijażu. Takie eliksiry piękności możesz też zrobić sama, mieszając oleje np. ze spożywczymi produktami.
Źródła cennych składników olejki: migdałowy, różany, z kiełków pszenicy, arganowy, z owoców jałowca, olej z masłosza (masło Shea), masło kakaowe. Jak działają? Łagodzą podrażnienia skóry, wygładzają ją, pomagają walczyć z cellulitem, zapobiegają też rozstępom.
Jałowcowa kąpiel: Do wanny z gorącą wodą (temp. 40 st.) wlej ok. 10 kropli olejku z owoców jałowca. Odpocznij w kąpieli ok. 20 min. Taki regularny zabieg pomoże walczyć z cellulitem.
Kakaowe masło: W naczyniu zanurzonym w gorącej wodzie zmieszaj 2 łyżeczki masła kakaowego z 1 łyżeczką lanoliny. Gdy masło się rozpuści, dodaj 4 łyżki olejku migdałowego, 10 kropli olejku różanego i domowe masło do ciała gotowe!
Migdałowy krem na suche łokcie: Podgrzej łyżkę olejku migdałowego. Tłustą miksturę wmasuj w łokcie. Po 5 min. wytrzyj ręcznikiem. Następnie posmaruj skórę mieszanką soku z cytryny i gliceryny. wzmocnią kolor włosów blond (farbowanych lub naturalnych).
Źródła cennych składników olejki: lniany, kokosowy, jojoba, rycynowy, macadamia. Jak działają: nawilżają i uelastyczniają włosy; nadają im piękny połysk; wzmacniają cienkie, łamiące się pasma; ułatwiają ich rozczesywanie.
Lawendowa płukanka: Łyżkę octu jabłkowego zmieszaj z 5 kroplami olejku lawendowego i dodaj do 2 szklanek ciepłej wody. Takim roztworem polej umyte włosy. Nie spłukuj wodą. Płukanka doda blasku matowym kosmykom.
Kompres z jojoby: Podgrzej 3 łyżki oleju z jojoby. Dodaj kilka kropli wit. A+E oraz sok z cytryny. Nałóż na pasma na 30 min. Spłucz. Lniana maska: Łyżeczkę oleju lnianego zmiksuj z 2 żółtkami i 4 łyżkami piwa. Nałóż na włosy, po 30 min umyj głowę.
Olejek do kąpieli z ekstraktami z lawendy i eukaliptusa odświeża skórę i poprawia samopoczucie. Kąpiel z jego dodatkiem łagodzi zmęczenie, pozwala niwelować napięcie fizyczne oraz psychiczne. Działa wyciszająco i odprężająco, dlatego jest szczególnie polecana dla osób, które mają problemy z zaśnięciem. Pomaga niwelować stres, łagodzić objawy przemęczenia i bóle głowy. Olejek poprawia kondycję skóry i działa nawilżająco. Pozwala jej odzyskać sprężystość i zdrowy wygląd.
Źródła cennych składników olejki: arganowy, różany, marchewkowy, oliwa z oliwek (z pierwszego tłoczenia). Jak działają: tworzą ochronny płaszcz lipidowy, zatrzymujący wilgoć w skórze, wyrównują zmarszczki, wzmacniają kruche naczynka krwionośne, nadają cerze ładny koloryt.
Oliwkowy okład: Zmieszaj łyżeczkę oliwy z żółtkiem oraz łyżeczką wielokwiatowego miodu. Nałóż na twarz, zmyj po ok. 5 min.
Arganowy masaż: Do łyżki olejku arganowego dodaj kilka kropli wit. A+E. Zwilżonymi taką miksturą dłońmi wykonaj masaż twarzy.
Grejpfrutowa parówka: Do miseczki z gorącą wodą dodaj ok. 10 kropli olejku grejpfrutowego. Nachyl się nad naczyniem, osłaniając głowę ręcznikiem. Po 10 min pory skóry oczyszczą się. Regularne parówki ustabilizują wydzielanie sebum.
Różana mikstura: 5 kropli olejku różanego zmieszaj z 2 łyżkami twarożku. Maseczka polecana do cery naczynkowej.
Źródła cennych składników olejek z rokitnika, olej rzepakowy, słonecznikowy, masło Shea. Jak działają? Wygładzają szorstką skórę dłoni, łagodzą mikrourazy, zatrzymują w skórze wilgoć. Zapobiegają też łamaniu się i rozdwajaniu paznokci.
Rzepakowe zanurzenie: Do miseczki wlej 2 szklanki podgrzanego oleju rzepakowego. Zanurz ręce na 10 min. Kąpiel nie tylko wygładzi i nawilży skórę dłoni, ale też zmiękczy skórki przy paznokciach i przygotuje je do manikiuru.
Balsam z rokitnika: 2 krople oleju z rokitnika połącz z 2 łyżeczkami olejku migdałowego i łyżeczką miodu. Balsam nałóż na dłonie i paznokcie. Zmyj po 10 min.
Słonecznikowy piling: Do 2 łyżek oleju słonecznikowego dodaj kilka kropli wit. E i łyżkę miodu. Podgrzej. Wymieszaj z solą morską.
Konsultacja: Agnieszka Królikowska