Tłuszcze trans: Co warto o nich wiedzieć?
O tłuszczach trans mówi się coraz więcej. Z pewnością ku uciesze dietetyków, ponieważ to szczególnie im zależy na wyeliminowaniu tych substancji nie tylko z naszego jadłospisu, ale i z ogólnej produkcji żywności. Nietrudno je zjeść, ponieważ znajdują się w wielu popularnych produktach. Często spożywamy je nieświadomie, nie mając pojęcia, jak bardzo szkodzą naszemu zdrowiu. Podpowiadamy, co warto wiedzieć na temat tłuszczów trans oraz jak rozpoznać je w konkretnym produkcie.
Nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans, zwane potocznie tłuszczami trans, to izomery powstałe w wyniku utwardzenia olejów roślinnych. Na skutek takiego procesu oleje roślinne tracą swoje dobroczynne właściwości. Następnie tłuszcze trans wykorzystywane są do produkcji między innymi słonych i słodkich przekąsek, a także serków homogenizowanych czy fast-foodów. Niestety, znajdziemy je naprawdę w wielu produktach. Specjaliści twierdzą, że tłuszcze trans mogą być jeszcze bardziej niezdrowe niż nasycone kwasy tłuszczowe. Szacuje się, że co roku umiera około 30 tysięcy osób w wyniku spożywania ich nadmiernej ilości.
Jak tłuszcze trans wpływają na nasze zdrowie?
Częste spożywanie tłuszczów trans może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia. Nie tylko powodują one otyłość. Zwiększają również ryzyko rozwoju cukrzycy oraz podnoszą poziom złego cholesterolu we krwi. Ponadto, przyczyniają się do powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego, na przykład miażdżycy, która może zakończyć się zawałem. Badania dowodzą również, że izomery trans wpływają negatywnie na płodność kobiet oraz mężczyzn. To jeszcze nie wszystko. Nadmiar tłuszczów trans w organizmie zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu, między innymi raka piersi i prostaty.
Tłuszcze trans uznawane są za jedne z najbardziej szkodliwych tłuszczów, dlatego warto ich unikać. Skąd jednak wiedzieć, gdzie się znajdują? Przygotowaliśmy małą podpowiedź, czyli listę najpopularniejszych produktów, w których znajdziemy izomery trans, a mianowicie:
* różnego rodzaju margaryny (okazuje się, że margaryny na polskim rynku zawierają ich niewiele);
* masło;
* tłuszcze piekarnicze i cukiernicze;
* pieczywo;
* słone i pikantne przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki, et cetera);
* większość popularnych słodyczy;
* słodkie desery;
* serki homogenizowane;
* fast-foody;
* potrawy w proszku, na przykład zupki w proszku;
* gotowe sosy w słoikach, między innymi majonez.
Tłuszcze trans znajdziemy dzisiaj w wielu produktach. By ich unikać, trzeba umieć rozpoznać je w składzie. Jak są opisane? Zazwyczaj jako tłuszcze częściowo utwardzone lub uwodornione. Specjaliści podkreślają, że to właśnie słowo "częściowo" jest tutaj kluczowe, ponieważ właśnie w takim procesie powstają transy.
Produkty z tłuszczami trans mogą wyrządzić wiele szkody naszemu zdrowiu, dlatego powinniśmy wyeliminować je z diety lub mocno ograniczyć ich spożywanie. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia podejmuje działania, które mają na celu całkowite wycofanie tłuszczów trans z produkcji.