Reklama

Reklama

To poważne objawy, których nie wolno ci zlekceważyć!

Nie przeoczyłbyś ani nie zlekceważył poważnego, intensywnego krwawienia, ustania oddechu, poważnego zakrztuszenia, ataku konwulsji czy śpiączki (dziecko nie może się obudzić).

Są to sytuacje zagrażające życiu i postąpiłbyś słusznie, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Jednak niektóre bardzo poważne objawy trudno rozpoznać bądź też nie zawsze są uznawane za poważne. Jeśli u twojego dziecka wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub udaj do najbliższej izby przyjęć:

Chory noworodek

Reklama

Twoje dziecko ma mniej niż miesiąc i wygląda na chore (np. wymiotuje, kaszle, jest blade) lub w jakikolwiek sposób zachowuje się nienormalnie (np. nie chce jeść, zbyt dużo śpi). W tym wieku takie objawy należy traktować jako poważne, dopóki nie zostanie stwierdzone, że jest inaczej. Podczas 1. miesiąca życia infekcje mogą rozwijać się bardzo szybko.

Letarg

Twoje dziecko ma nieprzytomny wzrok, nie uśmiecha się, w ogóle się nie bawi lub ledwie zwraca na ciebie uwagę. Jest zbyt słabe, by płakać, leci przez ręce, jest bezwładne lub też trudno je obudzić. Są to poważne objawy. Uwaga: dłuższe spanie podczas choroby jest normalne, jednak gdy twoje dziecko nie śpi, powinno być w pełni przytomne.

Dezorientacja

Nagłe pojawienie się zdezorientowania (majaczenia). Twoje dziecko nie śpi, ale mówi dziwne rzeczy, widzi coś, czego nie ma, i cię nie rozpozna je. UWAGA: krótkotrwałe majaczenie (około 5 minut) zdarza się czasami przy wyższej gorączce. Jeśli jednak stan ten nie jest krótkotrwały, może mieć poważne przyczyny.

Ostry ból

Ostry ból jest paraliżujący. Zakłóca normalną aktywność. Dziecko chce tylko być zostawione w spokoju. Jeśli twoje dziecko płacze, gdy próbujesz je poruszyć lub wziąć na ręce, może to być objawem zapalenia opon mózgowych lub zapalenia wyrostka robaczkowego. W takim przypadku dzieci nie są również w stanie spać lub zapadają jedynie w krótkie drzemki.

Nieustanny płacz

Nieustanny płacz jest spowodowany ostrym bólem, dopóki nie zostanie wykazane, że jest inaczej. Możesz podejrzewać ostry ból u dzieci, które nie mogą spać lub zapadają jedynie w krótkie drzemki, a gdy nie śpią, nie wykazują żadnej normalnej aktywności. Uwaga: ostry ból może sprawiać, że zamiast nieustannie płakać, twoje dziecko pojękuje, stęka lub kwili.

Dziecko nie jest w stanie chodzić

Jeśli twoje dziecko nauczyło się już chodzić, a potem traci zdolność stania lub chodzenia, mogło doznać poważnego urazu nóg lub może mieć jakiś problem z równowagą. Jeśli twoje dziecko chodzi pochylone, trzymając się za brzuch, może mieć poważną chorobę, taką jak na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego.

Obolały brzuch

Uciśnij brzuch dziecka, gdy siedzi u ciebie na kolanach. Powinieneś być w stanie docisnąć na mniej więcej 2,5 cm wszystkie części brzucha i nie powinno to stwarzać żadnego problemu. Jeśli twoje dziecko krzywi się lub krzyczy, wskazuje to na poważne przyczyny. Jeśli oprócz bólu brzuch jest wzdęty i twardy, tym większe są powody do obaw. Uwaga: jeśli dziecko po prostu odpycha twoją rękę, prawdopodobnie oznacza to, że nie odwróciłeś w dostatecznym stopniu jego uwagi.

Obolałe jądro lub moszna

Nagły ból w okolicach krocza może być spowodowany skrętem jądra. Wymaga to przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego najpóźniej w ciągu 8 godzin, aby ocalić jądro.

Problemy z oddychaniem

Oddychanie ma kluczowe znaczenie dla życia. Większość zgonów w okresie dzieciństwa jest spowodowana poważnymi trudnościami z oddychaniem. Jeśli twoje dziecko ma problemy z oddychaniem, krup (wydaje ostre dźwięki podczas wdechu, nazywane stridorem) lub w oczywisty sposób słychać świsty lub pochrząkiwania przy każdym oddechu, to musi zostać natychmiast zbadane.

Innymi oznakami ostrej niewydolności oddechowej są przyspieszony oddech, sinawe wargi lub zapadanie się żeber przy każdym oddechu. Dzieci z ostrą niewydolnością oddechową nie są w stanie pić, mówić ani płakać. Uwaga: niedrożność nosa wywołuje wibracje i dźwięki przy oddychaniu, lecz zazwyczaj nie powoduje problemów z samym oddychaniem. Sprawdź oddech dziecka po oczyszczeniu nosa za pomocą płukania i odsysania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje