Reklama

Torbiel włosowa: Przyczyny i sposoby leczenia

Obciążenie genetyczne, otyłość, siedzący tryb życia i nieodpowiednia higiena - to najczęstsze przyczyny zwiększające ryzyko powstania torbieli włosowej. To bolesna, przewlekła choroba skóry, której namacalnym objawem jest wypełniona treścią ropną cysta. Najczęściej pojawia się ona między pośladkami; w pobliżu kości ogonowej i może osiągnąć bardzo duże rozmiary. Torbiel włosowa: Leczenie Jeśli torbiel została zainfekowana, konieczny może okazać się niewielki zabieg operacyjny, polegający na jej udrożnieniu oraz usunięciu włosów i zanieczyszczeń. Ryzyko wystąpienia powikłań mogą zminimalizować też antybiotyki, które należy zażywać przez co najmniej dwa tygodnie. Torbiel włosowa może mieć również charakter przewlekły. Stosuje się wówczas zabieg cystektomii torbieli, podczas której chirurg wycina dużą ilość skóry oraz znajdującej się pod spodem tkanki. Następnie obszar ten opatruje się gazą, a czasami drenem. Torbiel jest trudna do usunięcia w całości, dlatego po operacji może nastąpić jej nawrót. Zabieg wiąże się też z długą rekonwalescencją.

Naturalne sposoby na zapobieganie i leczenie torbieli:

Istnieje kilka naturalnych sposobów na zapobieganie bolesnym cystom. Mogą one również pomóc uśmierzyć ból, w sytuacji gdy torbiel zdążyła się już uformować.

Golenie

Najlepszym sposobem na zapobiegnięcie formowania się torbieli włosowej jest regularne golenie włosów w okolicy międzypośladkowej.

Odpowiednia higiena

Formowaniu się torbieli możesz też zapobiec, utrzymując miejsce jej powstawania w czystości. Używaj co najmniej dwa razy dziennie delikatnego środka myjącego, unikaj podrażnień, a po kąpieli dokładnie osuszaj skórę. W przeciwnym wypadku istnieje wysoki stopień prawdopodobieństwa, że infekcja przemieści się do innych części ciała.

Reklama

Olejek rycynowy

Namocz małą część czystego bawełnianego materiału w olejku rycynowym i przyłóż go do zainfekowanego miejsca na 10-15 minut. Wykonując tą czynność dwa razy dziennie, możesz skutecznie usunąć zanieczyszczenia.

Czosnek

Czosnek posiada właściwości antybiotyczne oraz odkażające. Udowodniono, że jego spożywanie pomaga w walce z infekcjami oraz w łagodzeniu objawów oraz skutków chorób wewnętrznych.

Kurkuma

Wiele osób twierdzi, że stosowanie kurkumy zapobiega powiększaniu się torbieli, dlatego mieszają ją z wodą, tworząc gęstą pastę, a następnie nakładają ją na zainfekowane miejsce co najmniej trzy razy dziennie. Kurkuma ma doskonałe właściwości lecznicze, jednak nie przeprowadzono badań, które łączyłyby ją bezpośrednio z leczniczym wpływem na torbiel włosową.

Sól Epsom

Kąpiel w soli Epsom może zmniejszyć podskórną torbiel. Zmieszaj dwie szklanki soli Epsom z ciepłą wodą w wannie i kąp się w mieszance przez 1,5 godziny. Związki siarki i magnez zawarte w soli usuną zanieczyszczenia oraz zmniejszą ból.

Gorący okład

Gorący okład wspomaga krążenie krwi na powierzchni skóry, co przyspiesza gojenie się torbieli. Może również zredukować opuchliznę. Namocz czysty kawałek materiału w ciepłej lub gorącej wodzie, a następnie przytrzymaj go na torbieli. Czynność powtarzaj tak często, jak to możliwe. Zmniejszy to torbiel oraz złagodzi ból.

Ćwiczenia

Możesz wierzyć, bądź nie, ale regularne ćwiczenia mogą zapobiec formowaniu się torbieli. Wysiłek fizyczny zwiększa przepływ krwi do miejsca jej powstawania oraz poprawia przepływ składników odżywczych, wzmacniając odpowiedź układu immunologicznego.

Ostrzeżenie

Nigdy nie próbuj udrożnić torbieli samodzielnie. Robiąc to, zwiększasz ryzyko powstania poważnej infekcji. Zawsze stosuj się do porad lekarza. Rekomendowane jest też noszenie luźnych ciuchów, ponieważ tarcie może podrażnić torbiel.

Torbiel włosowa jest bolesna, a jej leczenie wymaga czasu. Jeśli jednak odpowiednio o siebie zadbasz, możesz zapobiec jej powstawaniu oraz infekcjom, które mogą prowadzić do poważnych operacji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: higiena intymna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy