Trujące rośliny w Polsce: Przykłady i zalecenia
Wiosenna aura sprzyja spacerom na świeżym powietrzu. Często nie tylko podziwiamy florę, ale także zrywamy kwiaty i zioła w celach leczniczych albo dekoracyjnych. Czasem piękne rośliny, mimo że spożywane przez zwierzęta, mogą poważnie zaszkodzić człowiekowi, dlatego zaleca się szczególną ostrożność przy ich zbieraniu, a tym bardziej przy spożywaniu. Jakie niebezpieczeństwo czyha na łąkach, polach i w lasach? Na jakie rośliny trzeba uważać? Co trzeba zrobić w przypadku zatrucia? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Konwalia majowa
Wszystkie części tej rośliny są trujące, dlatego należy zachować wyjątkową ostrożność. Szczególnie, że liście konwalii majowej są bardzo podobne do czosnku niedźwiedziego. Zawiera w sobie substancję - konwalatoksynę - która może powodować zatrucia; wymioty i biegunkę. W cięższych przypadkach prowadzi do zaburzeń pracy serca, a nawet do śmierci.
Pokrzyk wilcza jagoda
Roślina, której czarne jagody zawierają silnie trujące związki: atropinę, skopolaminę, hyoscyaminę. Spożycie jednego owocu objawia się zaczerwienieniem twarzy, dusznościami, halucynacjami, a nawet śmiercią.
Blekot pospolity
Popularna roślina łąkowa. Zawiera w sobie koniinę, która po spożyciu wywołuje pieczenie w ustach, podrażnienie śluzówki, a w skrajnych przypadkach nawet paraliż układu nerwowego.
Kalina koralowa
Roślina, która rośnie w lasach. Zawarte w niej saponiny powodują zatrucie układu pokarmowego. Dla dorosłych szkodliwe jest zjedzenie bardzo dużej ilości owoców, w przypadku dzieci niebezpieczna jest już mała ilość. Należy uważać, aby dzieciaki samodzielnie nie zbierały tej rośliny.
Roślina, która sięga nawet 1,5 m wysokości. Najsilniej trujące są owoce, które zawierają m.in. dafninę i mezereinę. Najczęstszymi objawami zatrucia są drętwienie języka, opuchlizna, ból głowy i biegunka. W skrajnych przypadkach spożycie ich może doprowadzić do śmierci.
Barszcz Sosnowskiego
Roślina, która rośnie na polach, w rowach i lasach. Jest bardzo niebezpieczna, dlatego zaleca się, by się nawet do niej nie zbliżać. Zawiera w sobie furanokumaryny, które w kontakcie ze skórą i połączeniu ze światłem słonecznym powodują silne oparzenia, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
Tojad mocny
Jest to jedna z najbardziej trujących roślin – wszystko za sprawą akonityny, która wchłania się do organizmu poprzez spożycie, ale również przez skórę. Najczęstszymi objawami zatrucia są drętwienie, paraliż, podniecenie i stany lękowe, a w skrajnych przypadkach śmierć.
Jaskier jadowity
Popularny żółty kwiat zawiera w sobie bardzo trującą substancję o nazwie protoanemonina. Kontakt ze skórą powoduje zaczerwienienia, podrażnienia i powstawanie pęcherzy.
Szalej jadowity
Roślina, która rośnie na terenach wilgotnych. Najwięcej trujących właściwości wykazuje łodyga, która zawiera cukotoksynę. Powoduje ona ślinotok, bóle brzucha, trudności w oddychaniu, utratę przytomności, a w ekstremalnych przypadkach śmierć.
W przypadku podejrzenia zatrucia przez roślinę należy uważnie obserwować pierwsze objawy. Przede wszystkim powinno się wezwać karetkę pogotowia i opisać całe zdarzenie (jakie są objawy, po jakiej roślinie występują) i spróbować sprowokować u pacjenta wymioty (pomoże podrażnienie tylnej ścianki gardła). Jeśli nie ma pewności, jaka roślina spowodowała zatrucie, warto wydalone jedzenie zebrać do pojemnika i przekazać ratownikom. Jeśli zostaną przebadane, pozwolą ustalić, jakie toksyny spowodowały reakcję.
Jeśli roślina wywołała poparzenie skórne, należy w pierwszej kolejności miejsce to osłonić przed światłem słonecznym i możliwie jak najszybciej udać się do lekarza. Gdyby pojawiły się bąble z płynem surowiczym, nie wolno ich przebijać. Nie powinno się również smarować ich maściami, gdyż może to spowodować jeszcze silniejszą reakcję.