Twarz zdradza, co ci dolega
Choroba może dawać pierwsze sygnały zmianą wyglądu oczu, ust, nosa czy koloru policzków.
Patrząc w lustro, zauważyłaś zmiany na twarzy? Nie lekceważ tego: może to być sygnał ostrzegawczy. Co powinno cię zaniepokoić?
Opadający kącik ust
Może sygnalizować, że w najbliższym czasie dojdzie albo już doszło do udaru. Gdy pojawia się też niedowład ręki lub nogi po jednej stronie ciała albo kłopoty z wyraźną mową, trzeba natychmiast dzwonić po pogotowie.
Siny koniuszek nosa
Może świadczyć o nieprawidłowej pracy serca lub płuc. Warto to sprawdzić, robiąc morfologię krwi, EKG lub RTG płuc.
Zaczerwienione białka oczu
Wypróbuj zimny okład na powieki i daj oczom odpocząć, np. spacerując wśród zieleni. To pomoże, gdy przyczyną jest przemęczenie, np. czytaniem, oglądaniem telewizji. Jeśli nie odczujesz ulgi, oczy są wciąż przekrwione i łzawią, pieką lub z nosa cieknie wodnisty katar, zgłoś się do alergologa lub okulisty. Objawy te mogą oznaczać alergię lub zapalenie spojówek.
Zażółcone białka
Często zwiastują choroby wątroby, niedrożność dróg żółciowych lub kamienie żółciowe. Potrzebne są badania poziomu bilirubiny we krwi i próby wątrobowe, badanie ogólne moczu, USG wątroby.
Blade spojówki
Mogą sygnalizować anemię. Oprócz wewnętrznych stron powiek bledsze stają się skóra, paznokcie, dziąsła. Trzeba wykonać morfologię i sprawdzić poziom żelaza we krwi. Może być potrzebne zażywanie preparatów tego pierwiastka. Najlepszym jego źródłem jest wątroba wieprzowa, podroby, mięso wołowe i cielęce, ryby i żółtka jaj, salceson, kaszanki.
Drżenie powieki
Zwykle jest to skutek braku magnezu w organizmie. Przez 2 do 3 tygodni łykaj magnezowy preparat z apteki - musi zawierać w jednej tabletce minimum 50 mg jonów magnezu (nie soli). Dobrze by było, gdyby zawierał też witaminę B6. Jedz często kasze gruboziarniste, otręby pszenne, pestki dyni, migdały.
Rumieńce
Gdy pojawiają się bez wyraźnego powodu lub nasilają się po wypiciu alkoholu czy kawy, mogą być objawem trądziku różowatego. Powtarzające się czerwienienie policzków po lampce wina, filiżance kawy lub pikantnym daniu mogą sygnalizować nadciśnienie. Zacznij mierzyć ciśnienie - rano i wieczorem. Jeśli kolejne pomiary przekraczają 140/90 mmHg, zgłoś się do lekarza.
Pękające kąciki ust
Mogą być skutkiem osłabionej odporności, długiej kuracji antybiotykami. Najczęściej świadczą o braku witaminy B12 lub żelaza. Warto uwzględnić w diecie produkty z tymi składnikami, np. wątróbkę, czerwone mięso, ciemnozielone warzywa, jajka, ryby, rodzynki, suszone morele. Pomaga smarowanie miodem.
Suche, spękane wargi
Jeśli nie pomoże pielęgnowanie ich wazeliną, to znak, że przyjmujesz za mało płynów. Staraj się wypijać minimum szklankę w ciągu godziny. Innym powodem bywa alergia kontaktowa. Uczulać mogą substancje konserwujące, barwniki, wosk pszczeli, czasem fluor.
Obejrzyj język
U zdrowej osoby język jest jasnoróżowy, z lekkim białym nalotem, pokryty brodawkami, wilgotny.
Blady: Może świadczyć o anemii, słabym sercu, jest pierwszym objawem odwodnienia.
Mocno czerwony: Sygnalizuje niedobór witamin.
Przekrwiony koniuszek - niedobór witamin z grupy B.
Silnie czerwone zabarwienie brzegów - nieprawidłową pracę wątroby.
O cukrzycy świadczy gładki język pozbawiony brodawek. Może zmienić kolor pod wpływem leków. Po sterydach bywa czerwony i obrzęknięty, po lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych miewa czerwone punktowe plamki. Środki moczopędne sprawiają, że jest pokryty bruzdami i jakby polakierowany.