Reklama

Twój cykl pod kontrolą

Jego fazy mają wpływ na samopoczucie każdej z nas. Sprawdź, co można zrobić, by być w dobrej formie przez cały miesiąc.

Cykl miesiączkowy trwa średnio 28 dni. Niemal w każdym jego tygodniu w organizmie zmienia się poziom hormonów, a wraz z nim - nasza wydolność, ochota na seks i energia. Warto wsłuchać się w swój intymny rytm, prowadząc kalendarzyk miesiączkowy. Dzięki temu łatwiej jest złagodzić częste dolegliwości i uniknąć złego nastroju.

Początek: „trudne dni”

Pierwszy dzień miesiączki to zarazem pierwszy dzień cyklu. Spada wtedy poziom estrogenów i progesteronu, co powoduje, że błona śluzowa macicy złuszcza się i jest wydalana z krwią.

Dolegliwości: Może ci dokuczać ból brzucha. Miej więc pod ręką środki rozkurczowe, zioła, termofor. Jeśli miesiączki są zbyt obfite - koniecznie powiedz o tym lekarzowi.

Reklama

Libido: Masz niewielką ochotę na seks, bo niski poziom estrogenów sprawia, że czujesz się zmęczona, ociężała i silniej odczuwasz ból.  Cera: Twoja skóra jest bardzo podatna na podrażnienia. Unikaj więc nowych kosmetyków.  Dieta: Wraz z krwią tracisz żelazo. Uzupełnij je, jedząc np. czerwone mięso i sałatę.

Radzimy

Jeśli masz nieregularne miesiączki, porozmawiaj o tym z ginekologiem. Nie muszą od razu oznaczać choroby. Zaburzenia cyklu mogą być spowodowane np. stresem.

Środek: owulacja

Zwykle w tym czasie czujesz się bardzo kobieco. Jesteś pewna siebie, wręcz tryskasz energią, częściej też się uśmiechasz.

Dolegliwości: Możesz skarżyć się na ból jajników. Nie powinien on trwać jednak dłużej niż 2 dni. U niektórych kobiet występuje plamienie.

Libido: W czasie owulacji wzrasta poziom estrogenów, które odpowiadają m.in. za właściwe nawilżenie pochwy. Dzięki temu masz większą ochotę na miłość i silniej odczuwasz doznania seksualne. Cera: Wygląda promiennie i świeżo. Lepiej jednak unikaj wtedy słońca i solarium, bo pod wpływem estrogenów mogą powstawać na niej przebarwienia. Dieta: W tych dniach możesz zajść w ciążę. Gdy planujesz dziecko, wzbogać dietę o kwas foliowy. Jego źródłem są m.in. ciemnozielone warzywa.

Koniec: dokuczliwy syndrom napięcia przedmiesiączkowego

Ten nieprzyjemny zespół objawów odczuwa, w mniejszym lub większym nasileniu, aż 30 procent kobiet. Podpowiadamy, jak je zwalczyć.

Dolegliwości: Czujesz się rozdrażniona, przygnębiona, łatwo wyprowadzić cię z równowagi. Mogą boleć cię głowa i brzuch. Piersi stają się tkliwe, a z powodu zatrzymania wody w organizmie puchną nogi (lepiej zrezygnuj w tym okresie z noszenia butów na wysokim obcasie). Zanim sięgniesz po tabletkę przeciwbólową, weź ciepłą kąpiel lub zafunduj sobie trochę ruchu na świeżym powietrzu.

Libido: Seks jest ostatnią rzeczą, o której teraz myślisz. Dzieje się tak nie tylko z powodu spadku nastroju, ale i niskiego poziomu kobiecych hormonów. Cera: W organizmie wzrasta poziom progesteronu. Pod jego wpływem zwiększa się produkcja łoju - na skórze pojawiają się krosty i zaskórniki. Szczególnie zadbaj więc o cerę: maseczka z glinką oczyści ją i wygładzi. Dieta: Lepiej ogranicz potrawy wzdymające i tłuste, słodycze, sól (zatrzymuje wodę w organizmie) oraz kawę i herbatę (mogą potęgować uczucie rozdrażnienia). Przyjmuj suplementy z magnezem i witaminą B6 - gdy ich brakuje, gorzej znosimy napięcie.

Radzimy

Bezpośrednio przed okresem masz większą ochotę na słodycze. By nie przytyć, miej pod ręką zdrowe przekąski: np. orzechy i suszone owoce.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: cykl | P.O.D. | dieta | cera | koniec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy