Reklama

Tymianek – więcej niż przyprawa

Ziemniaki z tymiankiem, a może do tego ryba lub porcja ulubionego mięsa? Nie doceniamy roli przypraw. Mowa nie tylko o ich walorach smakowych, ale też o działaniu zdrowotnym. Co warto wiedzieć o tymianku?

Dla mięsożerców

Dieta obfitująca w mięso jest wyzwaniem dla układu pokarmowego, nierzadko skutkuje dyskomfortem trawiennym. Zwłaszcza ona wymaga stosowania ziół i przypraw, które sprzyjają metabolizmowi. Tymianek sprawdza się tu doskonale. Dopełnia smak potraw z białego i czerwonego mięsa. Jest dobrym dodatkiem do ryb i ziemniaków. Tymianek wspiera pracę układu trawiennego, jest pomocny w leczeniu nieżytów żołądka, łagodzi objawy jelita drażliwego, niweluje wzdęcia. Jest skutecznym wsparciem dla wątroby, pomaga też regulować wypróżnienia.

Dla głębszego oddechu

Roślina ma działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne, pomaga w infekcjach gardła i jamy ustnej. Inhalacje z tymianku, jak i napar stosowany doustnie, pomogą pozbyć się przewlekłego bólu zatok. Tymianek ma właściwości wykrztuśne i rozkurczowe, stąd przemysł farmaceutyczny chętnie wykorzystuje go do produkcji syropów na kaszel. Przemysł kosmetyczny również korzysta z właściwości tej rośliny. Na rynku dostępne są pasty do zębów rekomendowane osobom ze skłonnością do podrażnień dziąseł i śluzówek. Tymianek sprzyja ich regeneracji. Medycyna ludowa od dawna korzysta z jego właściwości. Napary z tymianku stosowano jako płukanki przy zapaleniach gardła, anginie i różnego pochodzenia infekcjach.

Reklama

Odżywcza moc rośliny

Ziele tymianku obfituje w szereg witamin, takich jak: A, C, beta-karoten, ryboflawina, niacyna, witamina B6 i kwas foliowy. Znajdziemy w nim również cenne składniki mineralne, w tym wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo i znaczną ilość litu. Roślina zawiera olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy, gorycze i saponiny.

Ostrożnie w ciąży

Mimo że roślina obfituje w pożądany w trakcie ciąży kwas foliowy, tymianek nie jest polecany przyszłym matkom. Spożywanie tymianku w dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży, gdyż może stymulować macicę do skurczów.

Dla skóry i włosów

Płukanki z tymianku, kremy i inne produkty kosmetyczne na jego bazie są polecane przy kłopotach skórnych. Tymianek ma właściwości odkażające, przeciwzapalne i oczyszczające dlatego sprawdza się w pielęgnacji tłustej, problematycznej, trądzikowej skóry. Zarówno płukanki, jak i szampony z wyciągiem z tymianku są rekomendowane przez dermatologów przy problematycznej skórze głowy, szczególnie problemach z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami i łupieżem.

Ewa Koza, mamsmak.com


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama