Reklama

Reklama

U ginekologa: Poradnik dla każdej z nas

Wizyta u ginekologa nie musi być ani stresująca, ani krępująca. Masz prawo zadawać lekarzowi najbardziej wstydliwe pytania i oczekiwać jasnych odpowiedzi.

Jak się przygotować do wizyty u specjalisty

Będziesz czuła się komfortowo, jeśli tuż przed wizytą weźmiesz prysznic i włożysz wygodne ubranie.

Nie ma się czego wstydzić

Nawet, jeśli byłyśmy u ginekologa już wiele razy, i tak zawsze ta wizyta nas krępuje i nieco stresuje. Najwięcej wątpliwości budzi zazwyczaj trwające w dniu badania krwawienie. Nigdy nie odkładaj wizyty do czasu, aż się ono skończy. Jeśli jest taka konieczność, lekarz zbada cię w trakcie miesiączki - to jest zupełnie normalne. Wiele kobiet zastanawia się także, czy przed badaniem ginekologicznym trzeba wydepilować miejsca intymne. Nie jest to niezbędne, chociaż, zwłaszcza przy dużym owłosieniu, może ułatwić samo badanie.

Reklama

Przygotuj potrzebne informacje

Ginekolog rozpoczyna wizytę od przeprowadzenia z tobą rozmowy. Zawsze zapyta cię o datę pierwszej i ostatniej miesiączki. Warto, byś wcześniej przypomniała sobie te daty. Jeśli ostatnio przechodziłaś jakieś leczenie ginekologiczne lub robiłaś badania diagnostyczne, zabierz ze sobą ostatnie wyniki.

Zanotuj swoje pytania

Pod wpływem stresu możesz zapomnieć, o co chciałaś zapytać lekarza i po wyjściu z gabinetu nadal nie będziesz znała odpowiedzi na swoje pytania. Dlatego wcześniej zapisz je na kartce. Lekarz powinien też w prosty i zrozumiały dla ciebie sposób wyjaśnić np. czym są spowodowane twoje dolegliwości i na czym będzie polegało leczenie.

Gdy lekarz zlecił wykonanie badań diagnostycznych

Do niektórych badań trzeba się wcześniej przygotować, by ich wynik był w pełni wiarygodny.

Kolposkopia

To badanie lekarz zleca, gdy wynik cytologii budzi wątpliwości. Wykonuje się je kolposkopem (urządzenie optyczne) - wprowadzenie wziernika do pochwy umożliwia lekarzowi obejrzenie dolnego odcinka narządów rodnych na monitorze w dużym powiększeniu. Badanie jest niebolesne i bezpieczne, nawet dla kobiet w ciąży. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, jedyny warunek - nie może być robione w trakcie miesiączki. Badanie możesz zrobić w ramach ubezpieczenia NFZ lub prywatnie, od 150 zł.

USG przezpochwowe

Na badanie możesz się zgłosić w każdym dniu cyklu, również podczas krwawienia miesiączkowego. Przed wejściem do gabinetu pamiętaj, by opróżnić pęcherz moczowy. Ze skierowaniem jest refundowane, prywatnie kosztuje ok. 120 zł.

Cytologia

Nie wybieraj się na to badanie, jeśli przyjmujesz globulki dopochwowe - musisz najpierw zakończyć leczenie. Nie rób też cytologii następnego dnia po stosunku lub po irygacji. Konieczna jest 48-godzinna przerwa. Ze skierowaniem cytologia jest refundowana, prywatnie kosztuje ok. 30 zł.

Mammografia i USG piersi

Oba badania możesz wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ale najlepiej zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu, kilka dni po miesiączce. Wtedy piersi nie są nabrzmiałe i bolesne. W dniu, kiedy będziesz robiła mammografię, nie używaj balsamu do ciała i dezodorantów w okolicy klatki piersiowej oraz pod pachami. Ze skierowaniem lekarskim oba badania są refundowane, prywatnie kosztują - mammografia od 80 zł, USG piersi od 80 zł.

Badanie czystości pochwy

Kilka dni przed badaniem nie stosuj dopochwowych globulek ani irygacji pochwy. W dniu badania okolice intymne umyj bez mydła lub żelu. Powstrzymaj się od kontaktów seksualnych na 3 dni wcześniej. Ze skierowaniem badanie jest refundowane, prywatnie kosztuje ok. 30 zł.

Testy z apteki nie zastąpią lekarza

Test na menopauzę

Gdy miesiączki stają się nieregularne, możesz sprawdzić, czy to pierwsze objawy okresu przekwitania. Kup test w aptece, np. Climea ok. 11 zł (2 szt.) Próbkę moczu zbierz do pojemniczka. Za pomocą pipety nanieś 3-4 krople do okienka próbki na płytce i odmierzaj czas. Po 10 minutach odczytaj wynik. Pojawienie się dwóch wyraźnie czerwonych linii oznacza wynik pozytywny. Jeśli lekarz potwierdzi początek menopauzy, może zaproponować ci hormonalną terapię zastępczą (HTZ).

Tekst PH na infekcję

Test GINEintima, ok. 5 zł, pozwala odróżnić grzybicę pochwy (pH do 4,5) od infekcji bakteryjnej (pH większe niż 4,5). Aplikator włóż do pochwy. Po wyjęciu porównaj jego kolor ze skalą kolorystyczną i odczytaj wynik testu. Jeśli wskazuje na infekcję, idź do lekarza, by rozpocząć leczenie.

Nowoczesne zabiegi, które rozwiązują problemy intymne kobiet

Nie wstydź się powiedzieć lekarzowi o swoich intymnych kłopotach. Są zabiegi, które mogą ci pomóc.

Rewitalizacja pochwy przywróci satysfakcję z seksu

Plastyka pochwy (laserowe obkurczanie) jest bezpieczną metodą likwidującą jej rozciągnięcie np. po licznych porodach naturalnych. Wiązka lasera podgrzewa kolagen zawarty w tkankach pochwy. Pod wpływem wysokiej temperatury kurczy się on, włókna stają się krótkie i grube, a pochwa jest ciaśniejsza. Dzięki temu poprawia się satysfakcja ze współżycia (twoja i partnera). Efekt zauważysz po ok. 30-40 dniach. Zabieg trwa ok. 20 minut, kosztuje ok. 1900 zł.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu umożliwia powrót do aktywnego życia 

Ciąże, infekcje, niektóre leki mogą osłabiać mięśnie dna miednicy mniejszej (mięśnie Kegla), co objawia się mimowolnym popuszczaniem moczu. Metoda ta ma w stosunku do innych (jak wszywanie taśm i siatek) wiele zalet. Nie wymaga znieczulenia, przywraca napięcie i sprężystość mięśni dna miednicy oraz górnej ściany pochwy. Laser pobudza i wzmacnia włókna kolagenowe śluzówki. Zabieg kosztuje ok. 1900 zł.

Usuwanie deformacji miejsc intymnych

Przerost mniejszych warg sromowych utrudnia współżycie i utrzymanie higieny. Prowadzi do powstania otarć i stanów zapalnych. Przyczyny mogą być genetyczne. Ale są to też uszkodzenia przy porodach. Zabieg usunięcia nadmiaru tkanki (labioplastyka) można przeprowadzić laserowo lub skalpelem. Lekarz zaproponuje ci odpowiednią metodę. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym oraz dożylnym, trwa ok. 60-90 min. Czas rekonwalescencji - ok. dwóch tygodni. Koszt 3300 zł. Labioplastyka służy też kształtowaniu warg sromowych większych, np. przy zmniejszeniu ich napięcia. Lekarz wypełnienia je kwasem hialuronowym. Koszt od 1800 zł.

Nawilżenie pochwy

Jej suchość to bardzo częsty problem kobiet dojrzałych, utrudniający współżycie. Pomoże zabieg z zastosowaniem tzw. preparatu PRP, uzyskanego z twojego osocza. Zabieg ostrzykiwania trwa ok. 20 min., cena 300 zł. Zaleca się trzykrotne powtórzenie. Uwaga! Takie zabiegi nie są refundowane. Można je przeprowadzić w całej Polsce prywatnie, w Klinikach Medycyny Estetycznej zajmujących się ginekologią estetyczną.

WAŻNE W CIĄŻY!

Ty i maleństwo pod opieką ginekologa

Poproś lekarza o skierowanie na badania, byś była spokojna o zdrowie swoje i dziecka.

W pierwszym trymestrze ciąży

Ginekolog, który będzie cię prowadził, założy ci kartę ciąży, w której odnotuje ważne informacje dotyczące jej przebiegu. Na wizyty powinnaś zgłaszać się co 4 tygodnie. Na pierwszej lekarz pobierze cytologię, zmierzy ci ciśnienie i otrzymasz skierowanie na następujące badania - odczyn WR (wykrywa kiłę), HIV, HbsAg (antygen wirusowego zapalenia wątroby typu B), testy IgG, IGM w kierunku toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii, pełną morfologię, określenie grupy krwi (także partnera), oznaczenie poziomu cukru we krwi, hormonu tarczycy TSH, cholesterolu oraz na badanie moczu. Konieczne będzie także USG waginalne (wykluczy ciążę pozamaciczną).

Ważne suplementy

Lekarz może także zlecić ci oznaczenie poziomu kwasu foliowego. To substancja niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu. Najlepiej byłoby rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą. Natomiast w ciąży jest on szczególnie ważny w pierwszym trymestrze, gdy kształtuje się mózg i rdzeń kręgowy dziecka. W początkowym okresie ciąży potrzebna jest największa ilość kwasu foliowego, dlatego lekarz zaleci jego przyjmowanie w odpowiedniej dawce. Może też okazać się potrzebne przyjmowanie wit. D, żelaza, DHA, czyli kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 czy jodu. Nie przyjmuj jednak żadnych suplementów bez konsultacji z ginekologiem.

Badanie USG

To bezpieczne i nieinwazyjne badanie pozwala na śledzenie rozwoju dziecka. Wykonanie go jest szczególnie ważne pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Wtedy sprawdzając tzw. przezierność karkową płodu, lekarz może wykluczyć zespół Downa i inne wady genetyczne. Kolejny ważny termin to 20-22 tydzień ciąży. Wtedy narządy dziecka są już na tyle duże, że lekarz może je dokładnie ocenić. Specjalista sprawdza też położenie łożyska, wielkość maluszka i jest już w stanie określić jego płeć. Ostatnie USG wykonuje się po 34. tyg. ciąży. Lekarz sprawdza, czy dziecko przyjęło właściwą pozycję do porodu. Bada też jego wymiary, wagę, objętość wód płodowych i położenie łożyska.

Anna Gumowska, kons. dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog


Świat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy