Uciążliwa kobiecość
Prawie każda kobieta doświadczyła w takim lub innym stopniu dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Pojawiają się one zwykle w okresie do dwóch tygodni przed menstruacją. Wśród najczęstszych objawów wymienia się: wzdęcia, przybranie na wadze, bezsenność i problemy ze spaniem, zmienność nastrojów, nadwrażliwość, podniecenie i towarzyszące uczucie niepokoju, bóle głowy, bóle piersi, zmienność w zainteresowaniu seksem, skurcze. Za wszystko to odpowiedzialny jest spadek w organizmie poziomu estrogenu i progesteronu.
Czy istnieją sprawdzone sposoby na złagodzenie występujących objawów? Posluchajmy rad, jakie kobiety udzielały sobie od wieków.
Witaminy
Należy dbać o zwiększenie dawek wapnia i magnezu. Ciało kobiety zwykle pozytywnie reaguje na te pierwiastki, wpływają one uspokajająco na centralny system nerwowy.
Płyny
Istotne jest dostarczanie organizmowi dużej, zwiększonej ilości płynów. Woda to naturalny i sprawdzony środek moczopędny. Niektórzy uznają za normę wypijanie nawet do trzech litrów płynów dziennie.
Sód
Należy zwrócić szczególną uwagę na poziom przyjmowanego sodu. Zbieranie się płynów w organizmie zwiększa się przy nadmiarze sodu, zatem by tego uniknąć trzeba uważnie czytać skład potraw, którymi się żywimy.
Moczopędne zioła
Wspomagać się można naparami z moczopędnych ziół. Najbardziej popularnym i skutecznym jest mniszek lekarski. Podobne działanie mają imbir, rumianek czy herbatka cytrynowa. Ułatwiają one przemianę materii.
Ćwiczenia
W tym trudnym dla kobiety czasie nie należy zapominać o ćwiczeniach. Pocenie ułatwia niwelowanie wzdęć, a regularna aktywność fizyczna umożliwia zapadnięcie w normalny zdrowy nocny sen.
Praca z ciałem
Wiele kobiet ceni sobie jogę czy masaże. Głębokie miarowe oddechy, rozciąganie ciała i medytacje uspokajają system nerwowy i przynoszą ulgę w skurczach żołądka i bólach pleców. Masaże pomagają odprowadzić z ciałą limfę, płyny i toksyny, a nade wszystko dają świetne samopoczucie świeżości i wyluzowania. W łagodzeniu skurczów skuteczna bywa też akupunktura.
Picie
Z menu należy wyeliminować kofeinę, napoje gazowane oraz alkohol. Kofeina i alkohol to produkty zaburzające sen. Napoje gazowane powodują wzdęcia i nadwrażliwość piersi.
Jedzenie
Zmniejszyć udział cukru i węglowodanów w codziennym menu. Trzymać się z dala od fast foodów, wysokowęglowodanowych deserów i zakąsek, czekolady (prócz cukru zawiera też kofeinę). Produkty wysokocukrowe powodują spadek po jakimś czasie poziomu cukru, a to może nas po prostu zbudzić w nocy.
Witamina B
Można też uraczyć się dodatkową dawką witaminy B6 (pirydoksyna), nawet do 100 miligramów dziennie. Dodatkowe dawki witaminy B complex należy jednak skonsultować ze swym lekarzem (dawka 200-300 mg dziennie może już zaszkodzić).
Środki przeciwbólowe
By uśmierzyć ból można wziąć ibuprofen. Ten niezawierąjacy aspiryny środek pomoże w pozbyciu się skurczów oraz bólów podbrzusza czy pleców. Bezsterydowe i przeciwzapalne leki (aspiryna, ibuprofen) tłumią działanie prostaglandyny, która odpowiada za napięcie mięśni, a te z kolei odpowiadają za menstruacyjne kurcze. Najlepiej zażyć przed snem.
Butelka na plecy
Zastosuj też pewien stary trick: butelka z gorącą wodą położona u dołu pleców naprawdę czyni cuda.