Uderzenia gorąca? Już nie!
Nie dość, że na dworze upał, to hormonalna burza daje o sobie znać... Na szczęście są sposoby, by poradzić sobie z najczęstszą dolegliwością w czasie menopauzy!
Nagłe uderzenia gorąca są jednym z najbardziej uciążliwych i krępujących objawów klimakterium. Często pojawiają się one w najmniej odpowiednim momencie, np. podczas ważnej rozmowy z szefem lub spotkania z przyjaciółmi. Twarz robi się wówczas czerwona, a na czoło występują kropelki zimnego potu. Przyczyną takich objawów jest zmniejszony poziom estrogenów (hormonów płciowych).
Co zrobić, by temu zaradzić? W złagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości może pomóc zarówno terapia hormonalna, jak i... natura. Oto roślinne kuracje, które zmniejszają częstotliwość oraz natężenie uderzeń gorąca. Wypróbuj je i ciesz się latem do woli!
Zawiesina z siemienia lnianego
Siemię jest bogatym źródłem fitoestrogenów (to roślinne odpowiedniki estrogenów), dlatego pomoże złagodzić ataki gorąca i... poprawi przemianę materii.
PRZYGOTOWANIE: 1-2 łyżki mielonych nasion lnu zalej 1/2 szklanki letniej wody, soku owocowego, kefiru lub jogurtu. Pozostaw na 30-60 minut. Pij rano i wieczorem.
Napar z czerwonej koniczyny
Oprócz łagodzenia uderzeń gorąca, obniża też cholesterol i poprawia krążenie krwi.
PRZYGOTOWANIE: 2 łyżeczki suchej czerwonej koniczyny zalej filiżanką wrzątku. Przykryj i odstaw na ok. 30 minut. Przestudzony napar pij 2-3 razy dziennie.
Odwar z pluskwicy
Korzeń pluskwicy zawiera m.in. substancje estrogenne oraz izoflawony (czyli tzw. naturalne hormony). Dzięki temu zmniejsza częstotliwość ataków gorąca, łagodzi zlewne poty, nadmierną nerwowość i rozchwianie emocjonalne.
PRZYGOTOWANIE: Łyżeczkę korzenia pluskwicy zalej szklanką wrzątku i gotuj na małym ogniu przez pół godziny (pod przykryciem). Następnie przecedź odwar i podziel go na dwie porcje. Jedną wypij rano, zaś drugą - wieczorem.
Kąpiel w naparze z szałwii
Fitoestrogeny, w które obfituje szałwia, sprawiają, że roślina ta skutecznie łagodzi objawy menopauzy. Kąpiel w naparze z szałwii działa ożywczo oraz redukuje nadmierną potliwość.
PRZYGOTOWANIE: Sok z całej cytryny, szklankę naparu z szałwii i 1/2 szklanki soli morskiej dodaj do wanny z chłodną (ale nie zimną!) wodą. Zanurz się w kąpieli aż po szyję na 15-20 minut, a potem spłucz ciało czystą wodą.
Napój z octu jabłkowego
Świetnie oczyszcza organizm i dostarcza mu ponad 30 różnych pierwiastków oraz związków chemicznych, co jest szczególnie ważne dla kobiet w okresie klimakterium, które mają ataki gorąca.
PRZYGOTOWANIE: Dwie łyżki czystego, niepasteryzowanego octu jabłkowego rozpuść w szklance ciepłej wody albo w soku owocowym. Napój najlepiej pij wieczorem.
Napar z niepokalanka
Zawiera substancje, które wpływają na przysadkę mózgową regulującą pracę całego układu hormonalnego. Dzięki temu osłabia uderzenia gorąca i łagodzi drażliwość.
PRZYGOTOWANIE: Łyżkę owoców niepokalanka zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem na 20 minut, a potem przecedź. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki.
Odwar z dzięgla chińskiego
Działa stabilizująco na gospodarkę hormonalną, łagodząc uderzenia gorąca i niepokój.
PRZYGOTOWANIE: Jedną łyżkę pokruszonych korzeni dzięgla zalej 1 i 1/2 szklanki wrzątku i podgrzewaj pod przykryciem 15 min. Odstaw na 10 minut, a potem przecedź. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki.
Herbatka z mięty
Działa orzeźwiająco (ale i ochładzająco!), więc na co dzień świetnie zastąpi pobudzającą kawę.
PRZYGOTOWANIE: Łyżeczkę ziół zalej szklanką wrzątku, parz 15 minut i przecedź. Pij, gdy ostygnie.
Sposoby na szybkie ochłodzenie
Czujesz zalewającą cię znienacka falę gorąca? Radzimy, co przyniesie natychmiastową ulgę.
Zrób sobie chłodny okład na kark, czoło i skronie. W ręcznik zawiń garść kostek lodu lub np. mrożoną paczkę warzyw i na 5-10 minut przyłóż do szyi oraz na głowę. Jeżeli nie masz pod ręką nic zmrożonego, po prostu zmocz ściereczkę w chłodnej wodzie.
Zanurz przedramiona oraz twarz w zimnej wodzie. Napuść chłodnej wody do umywalki i obficie obmyj nią twarz. Potem na kilka minut zanurz w wodzie ręce poniżej łokci.
Weź chłodny prysznic lub poleż w letniej kąpieli. To pozwoli ci nie tylko natychmiast się schłodzić, ale też odświeżyć po nieprzyjemnej fali potów.
Wypij co najmniej szklankę zimnej wody. Wydzielana wraz z potem szybko schładza organizm.
Spryskaj twarz, dekolt i kark wodą w sprayu. Jeżeli zdarzają ci się uderzenia gorąca, dla własnej wygody noś niewielkie opakowanie takiej wody w torebce. Wtedy będziesz mogła użyć jej w każdej sytuacji - w pracy, w samochodzie, w kinie.
Przetrzyj buzię, szyję oraz okolice dekoltu odświeżającymi chusteczkami. Nie tylko przyjemnie schłodzą ciało, ale też oczyszczą je z potu, zapewniając ci komfort i dobre samopoczucie.