Ulga dla zatkanego noska
Przyniosą ją nie tylko inhalacje i zakraplanie specjalnych preparatów. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, by pomóc malcowi, który ma katar.
Twój smyk ma pierwsze objawy przeziębienia? Nie martw się, gdyż o tej porze roku to częsta dolegliwość u większości dzieci.
Nagłe spadki temperatur, przesuszone powietrze w domu, wychłodzenie w czasie kąpieli - to wszystko sprzyja pociąganiu nosem. Mimo że katar nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, jest dla smyka bardzo uciążliwy.
Zakatarzone niemowlę nie chce jeść, ma problemy ze spaniem, jest marudne i niespokojne. Aby poprawić samopoczucie dziecka i nie dopuścić do dalszego rozwoju infekcji, zacznij działać, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy kataru. Oto, co możesz zrobić.
Rozrzedzaj zalegający śluz
Zatkany nosek u maluszka najłatwiej odblokować, wpuszczając do każdej dziurki 1-2 krople roztworu soli fizjologicznej lub dawkę preparatu wody morskiej w sprayu.
Potem należy ułożyć dziecko na brzuszku, by rozrzedzona wydzielina wypłynęła na zewnątrz. Zabieg taki trzeba powtarzać 3-4 razy dziennie.
O wodę morską (np. Marimer, Disnemar, Dalber, Stérimar, NIVEA Baby) lub sól fizjologiczną (najwygodniejsze do stosowania są ampułki, np. Physiodose) pytaj w aptekach. Preparaty te kupisz bez recepty.
Uwaga! Podczas wpuszczania płynu do noska trzymaj maluszka w pozycji półleżącej, by roztwór nie przedostał się do dróg oddechowych malca, gdyż wtedy szkrab mógłby się zakrztusić.
Odpowiednio układaj malca
Brzdącowi łatwiej będzie oddychać, gdy położysz go w pozycji półleżącej - głowa powinna być nieco wyżej niż reszta tułowia. Nosek odblokuje się również wtedy, gdy będziesz nosiła malca w pozycji pionowej.
Uwaga! Aby zapobiegać ściekaniu wydzieliny do dróg oddechowych, kilka razy dziennie oklepuj plecki malucha. Przełóż dziecko przez kolana (głowa powinna znajdować się nieco poniżej tułowia) i z góry na dół, po obu stronach kręgosłupa klep plecki dłonią zwiniętą w łódeczkę. Przygotuj smykowi inhalację
To jedna ze starych, babcinych metod walki z katarem. Napuść do wanny gorącej wody. Zamknij się razem z maluchem w łazience na około 10 minut, by pooddychał unoszącą się parą. Do inhalacji możesz również wykorzystać tzw. nebulizator. Jest to elektryczny przyrząd, który zmienia płyn w delikatną mgiełkę.
Do wody możesz dodać sól kuchenną, napar z rumianku lub kilka kropli olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, sosnowego lub miętowego (dla maluchów powyżej 3. roku życia).
Uwaga! Pilnuj, by szkrab się nie poparzył. Jeśli dziecko jest alergikiem, do inhalacji nie stosuj żadnych ziół.
Wietrz i nawilżaj powietrze
W pokoju zakatarzonego malca powinno być dość chłodno (ok. 20oC) i wilgotno. Przykręć więc nieco kaloryfery i kilka razy dziennie wietrz pokój. Jeśli powietrze jest mocno przesuszone, na kaloryferach powieś nawilżacze lub mokre ręczniki.
W pobliżu łóżeczka możesz też ustawić miskę z wodą lub rozwiesić wilgotne pieluchy tetrowe. W sklepach są również dostępne elektryczne nawilżacze. Pomagają nie tylko w utrzymaniu właściwej wilgotności w mieszkaniu, ale także oczyszczają powietrze z kurzu i pyłków.
Uwaga! Jeśli wieszasz na kaloryferach mokre ręczniki, pamiętaj, by po praniu dobrze je wypłukać. Ulatniające się z nich detergenty mogą bardzo podrażniać drogi oddechowe przeziębionego maleństwa.
Używaj aspiratora
To specjalny przyrząd umożliwiający łagodne odessanie śluzu blokującego kanaliki nosowe u dziecka. Jego działanie przypomina nieco mechanizm kiedyś używanej do odciągania kataru gumowej gruszki.
Aspiratory kataru dla niemowląt (np. Marimer, Katarek, NoseFrida, Sopelek) są dostępne w aptekach.
Uwaga! Nadużywanie aspiratora u małego dziecka może uszkodzić błonę śluzową nosa oraz pokrywające ją rzęski i nasilić obrzęk.
Sięgnij po kropelki
Preparaty te obkurczają śluzówkę i szybko poprawiają samopoczucie dziecka. Pamiętaj jednak, by przed ich podaniem maluchowi skonsultować się z lekarzem.
Krople do nosa (np. Nasivin, Otrivin, Resoxym, Oxalin) kupisz w aptece bez recepty. Uwaga! Jeśli będziesz podawała dziecku krople obkurczające śluzówkę nosa dłużej niż 4-5 dni, mogą one wywołać u maluszka tzw. polekowy nieżyt nosa. Wówczas szkrab będzie miał nieustannie zatkany nosek. U dziecka nie stosuj także kropli, które są przeznaczone dla osób dorosłych.
Podawaj dużo płynów
Rozrzedzą one wydzielinę, więc łatwiej będziesz mogła oczyścić nosek dziecka. Jeśli jeszcze karmisz malca piersią, jak najczęściej go do niej przystawiaj.
Starszemu brzdącowi możesz serwować herbatki owocowe lub też ziołowe, np. z lipy, malinową, z czarnego bzu, rumiankową,
(o ile dziecko nie jest na nie uczulone). Złagodzą objawy oraz wspomogą organizm w walce z infekcją.
Uwaga! Popularną herbatkę z miodem (działa bakteriobójczo) oraz cytryną (zawiera dużo witaminy C) możesz podać malcowi, który ma 2 lata i nie jest alergikiem.