Reklama

Ulubiony napój Japończyków. Dzięki niemu żyją tak długo

Jest nie tylko smaczna, ale także zbawienna dla zdrowia i urody. Spożywana regularnie może wydłużyć życie i zapobiec starzeniu się skóry. Przygotowanie senchy nie zajmie dłużej niż trzy minuty.

Azjaci słyną ze swojej długowieczności. Wyróżniają się zwłaszcza obywatele Japonii, gdzie według statystyk żyje ponad 80 tysięcy stulatków, a średnia wieku dla kobiet wynosi niemal 90 lat (ponad 87, a w przypadku mężczyzn 81,5). Czy to wyłącznie zasługa genów?

Według ekspertów swoje robi także styl życia oraz specyficzna dieta. W Kraju Kwitnącej Wiśni spożycie czerwonego mięsa jest niewielkie. Na stołach królują przede wszystkim ryby i owoce morza oraz herbaciane napary. Nie od dziś wiadomo, że to najlepsza kombinacja dla naszego zdrowia.

Szczególnym uznaniem cieszy się zielona herbata, której liście nie są wcześniej mielone.

Reklama

Szybko i skutecznie

To sencha – tradycyjna japońska zielona herbata o smaku intensywniejszym od mieszanek chińskich. Idealna temperatura parzenia wynosi 60, maksymalnie 80 stopni Celsjusza. Wystarczą 1-3 minut, aby uzyskać pełnię aromatu. I to nawet wielokrotnie, bo można ją zalewać do trzech razy.

Wspominamy o niej nie bez powodu, bo słynie ze swoich niezwykłych właściwości. Najważniejsza z nich to obecność antyoksydantów, które chronią przed zniszczeniami wywoływanymi przez wolne rodniki. Dzięki temu ciało dłużej zachowuje młodość. Od środka i na zewnątrz, zapobiegając powstawaniu zmarszczek.

Z kolei obecne w składzie taniny mogą regulować produkcję sebum, dzięki czemu skóra jest mniej tłusta i bardziej matowa.

Wszechstronne działanie

Zielona herbata wykazuje również działanie przeciwzapalne, dlatego jest polecana m.in. przy trądziku. W naturalny sposób oczyszcza skórę z bakterii, zmniejsza zaczerwienienie i opuchliznę. Obecna w senchy kofeina obkurcza naczynia krwionośne, niwelując ciemne sińce pod oczami. W efekcie wyglądamy promiennie.

To wciąż nie wszystko, bo regularne spożywanie tego naparu działa niczym filtr UV. W czasie parzenia liście uwalniają kwasy fenolowe, które zmniejszają wrażliwość skóry na działanie promieniowania słonecznego. Picie herbaty może pomóc także w przypadku łupieżu.

Działać można również od zewnątrz. Wystudzony napar sprawdzi się jako oczyszczający i odżywiający tonik do mycia twarzy.

***
Zobacz także:

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: herbata zielona | parzenie herbaty | długowieczność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama