Umeboshi: Właściwości japońskiej supermoreli
Umeboshi - ta enigmatyczna nazwa należy do wyjątkowo oryginalnego i zdrowego owocu, jakim jest japońska morela. Swoje cenne właściwości i specyficzny smak umeboshi zawdzięcza przede wszystkim długiemu procesowi fermentacji. Japońska morela ma tak korzystny wpływ na zdrowie, że szybko dołączyła do produktów superfood. Japończycy od lat wykorzystują ją w kuchni i medycynie naturalnej, wierząc, że umeboshi chroni ich przed chorobami i wydłuża życie. Te właściwości owocu ume zostały już kilka razy potwierdzone badaniami naukowymi. Poznaj bliżej ten wyjątkowy owoc i jego dobroczynny wpływ na zdrowie.
Nazwa umeboshi dosłownie oznacza suszoną śliwkę („ume” – śliwka i „boshi” – suszona), ale używając jej powinniśmy mieć na myśli specyficzny rodzaj moreli japońskiej. Owoc ten zostaje poddany procesowi fermentacji, którego celem jest jego zakonserwowanie i wydobycie z niego jak największej ilości składników odżywczych.
Umeboshi ma charakterystyczny wygląd. Jest niewielka i lekko pomarszczona. Występuje zazwyczaj w purpurowym lub ciemnopomarańczowym kolorze. Cechuje ją również cierpki, słono-kwaśny smak, który zawdzięcza wysokiej zawartości kwasku cytrynowego.
W Japonii sfermentowana morela jest bardzo popularnym składnikiem potraw. Poza tym, Japończycy od lat doceniają jej dobroczynny wpływ na zdrowie, a szczególnie na układ trawienny. Odpowiedzialne są za to składniki odżywcze, które zapewniły umeboshi tytuł superfood. Jak i dlaczego morela japońska tak dobrze wpływa na nasze zdrowie? Odpowiadamy poniżej.
Umeboshi to owoc szczególnie bogaty w najważniejsze dla zdrowia wartości odżywcze. A oto składniki, które znajdziemy w morelach japońskich:
• dużo błonnika;
• sporą ilość minerałów, takich jak: potas, mangan, żelazo,fosfor i wapń;
• przeciwutleniacze;
• witaminy: A, B, C i E;
• biało;
• cenne dla organizmu kwasy organiczne.
Ponadto, umeboshi zawierają niewielką ilość kalorii. W 100 gramach owocu jest ich tylko 33!
Jak umeboshi działają na nasz organizm?
Pozytywny wpływ na układ trawienny
Regularnie jedzona umeboshi usprawnia pracę całego układu pokarmowego. Szczególnie zaś dba o zdrowie jelit, wątroby i żołądka. Zapobiega nieprzyjemnym dolegliwościom układu trawiennego – wzdęciom, zaparciom i niestrawności. Ponadto, przyspiesza przemianę materii dzięki dużej zawartości błonnika. Co więcej, wspomaga spalanie tłuszczu, a tym samym odchudzanie. Jest idealną przekąską dla osób, które dbają o linię, chcą zrzucić zbędne kilogramy, a także zmagają się z problemami układu pokarmowego.
Działa antynowotworowo
Badania z 2007 roku dowiodły, że umeboshi wykazują również działanie antynowotworowe, a konkretnie hamują rozwój raka i wspomagają leczenie nowotworów. Podczas badań przeprowadzonych na komórkach raka trzustki i wątroby zaobserwowano, że morele japońskie wyraźnie hamowały rozwój komórek rakowych, a niektóre wręcz uśmiercały.
Zabijają wolne rodniki w organizmie
Wolne rodniki odpowiadają za rozwój większości chorób w naszym organizmie. Gromadzą się w nim za sprawą różnych czynników, na przykład stresu, palenia tytoniu, przebywania w zanieczyszczonym środowisku, a także stosowania nieodpowiedniej diety. Umeboshi dzięki sporej zawartości przeciwutleniaczy zabijają wolne rodniki, chroniąc nasz organizm przed chorobami.
Wzmacniają kości
Obecność wapnia i polifenoli w składzie umeboshi sprawia, że owoc ten doskonale wpływa na kości. Wzmacnia je, poprawia ich gęstość mineralną. Zapobiega również osteoporozie. Regularnie jedzona morela japońska zwiększa również produkcję kolagenu, który przecież tworzy całą strukturę kości.
Działają antybakteryjnie
Owoce ume działają również antybakteryjnie. Po pierwsze usuwają te bakterie, które zdążyły zadomowić się już w naszym organizmie, a po drugie chronią go przed pojawieniem się nowych. Jedząc umeboshi stajemy się bardziej odporni na różnego rodzaju infekcje i stany zapalne.
Umeboshi można kupić przez internet lub w sklepach ze zdrową żywnością. Za 150 gramów japońskiej moreli trzeba zapłacić około 40 złotych.
Jak wykorzystać umeboshi w kuchni?
Suszone umeboshi najlepiej nadają się do słodkich deserów, sałatek, pieczonych mięs i potraw azjatyckich. Ich kwaskowaty smak doskonale komponuje się z czekoladowymi ciastami, a także z orientalnymi przyprawami.