Uwaga na filmy i gry 3D
Z uwagi na ryzyko powstania wad wzroku naukowcy zdecydowanie odradzają dzieciom poniżej 6. roku życia oglądanie filmów w technologii 3D oraz granie w tego rodzaju gry komputerowe. Dlaczego? O opinię na ten temat poprosili
Barbara Gierowska-Bogusz: Rzeczywiście niedawno zostały opublikowane wyniki badań naukowych, w których jednoznacznie stwierdzono, że technologia 3D jest dla wzroku - zwłaszcza dzieci poniżej 6. roku życia - wyjątkowo niekorzystna.
W projekcjach 3D dziecko nie patrzy bowiem na jeden obraz, ale na dwa różne obrazy dwuwymiarowe. Każdy z nich jest przedstawiany osobno dla każdego oka.
W efekcie, jeśli dziecko często ogląda filmy 3D lub gra w tego typu gry, po jakimś czasie może nabawić się zeza, a potem tzw. leniwego oka (inna nazwa: amblyopia).
W następstwie zeza w jednym oku następuje osłabienie zdolności widzenia, czyli mówiąc obrazowo, jedno oczko po prostu "wyłącza się" z procesu widzenia.
Mimo że oko jest zbudowane prawidłowo, przestaje widzieć - mózg nie odbiera płynących z niego informacji wzrokowych. Tak dochodzi do niedowidzenia.
Jest to wada wzroku, która wymaga długotrwałego leczenia. Jeśli nie zostanie wychwycona odpowiednio wcześnie, jeszcze w dzieciństwie, zazwyczaj pozostaje na całe życie.