Uwaga na kontuzje
Jazda na sankach czy zabawa na lodzie może skończyć się stłuczeniem albo skręceniem stawu. Podpowiadamy, jak wtedy pomóc malcowi.
Skręcenia
Podczas niefortunnej wywrotki, noga lub ręka twojego dziecka wygięła się tak mocno, że doszło do skręcenia stawu. Zanim pojedziesz do lekarza, koniecznie unieruchom kończynę szkraba.
Objawy
Maluch płacze z bólu. Kończyna jest obrzęknięta. Kiedy dotkniesz bolącego miejsca, poczujesz, że jest cieplejsze od reszty ciała. Dziecko na pewno nie pozwoli, byś próbowała poruszyć skręconą nogą czy ręką. Skóra w miejscu kontuzji może natychmiast zsinieć.
Co robić
Na obolałe miejsce przyłóż okład. Przeciwobrzękowe działanie mają okłady z altacetu lub też roztwór wody z octem.
Jeśli wypadek przytrafił się na stoku, zastosuj okłady ze zmarzniętego śniegu lub lodu, które szybko złagodzą ból (uwaga: nie przykładaj bezpośrednio na skórę).
Unieruchom kończynę, zakładając chustę (patrz obok) albo opaskę elastyczną. Nie bandażuj jednak zbyt ściśle - może dojść do niedokrwienia.
Unieś nieco wyżej obolałą kończynę. To zatrzyma narastanie obrzęku.
Jedź z dzieckiem do lekarza.
Stłuczenia
Może do niego dojść, gdy malec mocno zderzy się z jakąś twardą powierzchnią (np. lodowiskiem) albo wywróci się na oblodzonym chodniku. Zwykle wystarczą zimne okłady, maści i opatrunek.
Objawy
Stłuczone miejsce boli i puchnie. Często po kilku, kilkunastu minutach widać siniak, a potem pojawia się krwiak.
W miejscu stłuczenia zastosuj (ale nie bezpośrednio na skórę) zimny okład z lodu, mrożonki lub kupiony w aptece gotowy zimny kompres.
Przykładaj go maksymalnie przez 30 minut. Potem zrób półgodzinną przerwę i znów przyłóż okład.
Trzymaj kończynę dziecka w górze, np. na oparciu krzesła.
Na stłuczone miejsce możesz założyć też opatrunek uciskowy - zapobiegnie to obrzękom, a poza tym uspokoi malca.
Jeśli podczas wypadku nie doszło do uszkodzenia skóry, możesz zastosować maści i żele na stłuczenia, np. Arcalen, ok. 9 zł/30 g, Aescin w żelu, ok. 15 zł/40 g.
Jeśli skóra jest zdarta albo przecięta, niczym jej nie smaruj, bo możesz zapaskudzić ranę.
Konsultacja: lek. med. Jerzy Wassermann, specjalista chirurgii dziecięcej, ortopeda, specjalista medycyny ratunkowej, Szpital Dziecięcy im. prof. Bogdanowicza w Warszawie, ul. Niekłańska