Reklama

Reklama

Uważaj na domowe przetwory

​Letni wysyp owoców i warzyw powoduje, że chcemy zachować ich wartości jak najdłużej. Przygotowujemy domowe przetwory, które zimą mają przypomnieć gorące lato. Niestety czasem zapominamy, że możemy sobie zaszkodzić.

Jednym z największych zagrożeń jest kwas kiełbasiany, który dostaje się do organizmu ze źle przygotowanych przetworów domowych. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie przygotowanie. Odrobina zapobiegliwości i uważności może dosłownie uratować życie.

Jak bezpiecznie przygotować przetwory

Reklama

Ważne jest, aby owoce i warzywa, które trafią do słoików były nieuszkodzone. Wtedy minimalizujemy ryzyko wystąpienia w nich pleśni i innych szkodliwych substancji. Oczywiście dobrze byłoby, aby pochodziły z upraw ekologicznych, oddalonych od fabryk i skażonych cieków wodnych. Specjaliści twierdzą, że aby zachować jak najwięcej witamin, owoce powinny trafiać do słoików w całości. Ta porada nie dotyczy oczywiście wszelkich dżemów i powideł.

Najważniejsze jest, aby naczynia, do których trafią dary natury, były odpowiednio wyjałowione. Butelki i słoiki powinny zostać starannie umyte, osuszone, a następnie wstawione na 5 minut do piekarnika nagrzanego do około 100 stopni Celsjusza. Można je też wygotować, wstawiając do wody i podgrzewając ją do wrzenia. W takiej kąpieli powinny pozostać od 5 do 10 minut.

Następnie trzeba się upewnić, że słoiki i butelki są szczelnie zamknięte oraz czy nie ma żadnych wycieków. Jeżeli mimo tych środków zapobiegawczych w środku pojawi się pleśń, jego całą zawartość trzeba wyrzucić.

Eksperci twierdzą, że do wyeliminowania przetrwalników jadu kiełbasianego konieczne jest co najmniej trzykrotne gotowanie przetworów:

- pierwszego i drugiego dnia przez godzinę,

- trzeciego dnia przez 30 minut.

Tego procesu nie można przyspieszyć, ani też przeprowadzić jednorazowo, gotując przetwory przez dłuższy czas. Ma to związek z cyklem życiowym tych bakterii.

Ważne są też warunki przechowywania weków i konserw. Najlepiej, jeśli słoiki znajdą się w niskiej temperaturze.

Dodatkowo, gotowanie żywności konserwowanej przez 10 minut lub jej podgrzewanie przez 30 minut w temperaturze 80 stopni Celsjusza przed spożyciem, ogranicza ryzyko zatrucia jadem kiełbasianym.

Dowiedz się więcej na temat: słoiki | przetwory | jad kiełbasiany

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje