Uważność - przyjaciółka smukłej sylwetki?
W dbaniu o zdrowie i figurę niebagatelną rolę odgrywa dieta. Jednym z narzędzi kontrolowania apetytu może być mindfulness - trening uważności, uznawany przez niektórych specjalistów za skuteczny sposób na odchudzanie.
Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się praktyki mindfulness, które mają szerokie zastosowanie - m.in. w niwelowaniu stresu, leczeniu depresji, uzależnień a nawet zaburzeń odżywienia.
- Trening uważności pomaga nam być obecnym w chwili, być świadomym tego, co się dzieje w naszym ciele i umyśle, a także pomaga radzić sobie z różnymi doświadczeniami - wyjaśnia neurobiolog Jud Brewer, dyrektor ds. Badań i Innowacji w Centrum Uważności w Brown University i profesor psychiatrii w Brown's School of Medicine.
Kiedy odczuwamy smutek, niepokój lub kiedy zamartwiamy się czymś, pojawia się w nas, jak wyjaśnia dr Brewer, swego rodzaju uczucie "zamknięcia", blokady. Podobnie czujemy się wówczas, gdy usiłujemy oprzeć się pewnym potrzebom, np. tym związanym z jedzeniem. Uważność polega tymczasem na uwolnieniu się od frustracji, co w efekcie pomaga nam pozbyć się owego nieprzyjemnego napięcia.
Jak zauważa ekspert, uważność pozytywnie wpływa także na nasz sposób odżywiania się. Jeśli bowiem potrafimy cieszyć się jedzeniem i naprawdę skupiamy się na smaku potrawy, złożoności jej tekstury, kompozycji składników, a więc celebrujemy ten moment, odzyskujemy radość z doświadczenia, jakim jest jedzenie. Jesteśmy też w stanie przestać jeść, gdy poczujemy się syci, co sprzyja odchudzaniu. Wiele osób niemogących pozbyć się nadprogramowych kilogramów boryka się wszak z problemem przejadania, który techniki uważności mogą zniwelować.
Praktyki mindfulness są w istocie przydatnym narzędziem w walce o smukłą sylwetkę, gdyż sprawiają, że umiemy w większym stopniu zrozumieć swoje emocje, ale i potrzeby ciała. Jest to tym istotniejsze właśnie dziś, gdy większość z nas spożywa posiłki w biegu, bardzo często nie przykładając zbyt dużej wagi do tego, co ląduje na naszym talerzu. Uważność i pewnego rodzaju kontemplacyjny charakter spożywania potraw ułatwia wszak także dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych polegających choćby na rezygnacji z fast foodów.
Badania sugerują, że terapia oparta na uważności pomaga zmniejszyć lęk i zaburzenia nastroju, a praktyki mindfulness są korzystne dla zdrowia psychicznego - "celują one w pętle nawyków negatywnego myślenia, które karmią niepokój" - zauważa dr Brewer. Jeśli zaczniemy ćwiczyć uważność, z łatwością zauważymy, co negatywnie wpływa na nasz dobrostan psychofizyczny. Może to być niedobór snu, przejadanie się, sięganie po niezdrowe produkty lub zbyt mało ruchu, na co dzień. Bycie świadomym i ciekawym swoich odruchów może pomóc nam zmienić te toksyczne dla naszego zdrowia zachowania, ze względu na troskę o samych siebie. (PAP Life)