Uzależnienie najbardziej kosztowne dla gospodarki? Zdziwisz się!

Który rodzaj uzależnienia jest najbardziej obciążający pod względem łącznych kosztów dla systemu ochrony zdrowia i gospodarki? Psychiatra prof. Bartosz Łoza przedstawił ranking, oparty na obliczeniach amerykańskich specjalistów, który daje zaskakującą odpowiedź na to pytanie.

Wciąż zbyt wielu Polaków zapracowuje się na śmierć
Wciąż zbyt wielu Polaków zapracowuje się na śmierć123RF/PICSEL

Z perspektywy indywidualnej tego rodzaju uszeregowanie zapewne nie ma wielkiego znaczenia: każde uzależnienie to olbrzymie cierpienie chorego i jego bliskich.

Jeśli jednak spojrzy się na problem uzależnień (zarówno behawioralnych, jak i od substancji) pod kątem łącznych, szacunkowych, powodowanych przez nie kosztów (bezpośrednich i pośrednich) w skali kraju, to okazuje się - przynajmniej na podstawie obliczeń specjalistów z USA - że wśród pięciu najważniejszych uzależnień znajdują się:

- uzależnienie od leków przeciwbólowych;

- "zajadanie stresu" (prowadzące do otyłości);

- alkoholizm;

- nikotynizm;

- pracoholizm.

Taką właśnie "wielką piątkę" wskazał prof. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas wykładu pt. "Świat to uzależnienie", który odbył się w ramach poświęconych zdrowiu i medycynie warsztatów dla dziennikarzy, zorganizowanych przez branżowy miesięcznik Press. Ranking dotyczy Stanów Zjednoczonych i niewykluczone, że w innych krajach poszczególne pozycje byłyby inne - na skalę i rodzaj uzależnień w danym społeczeństwie wpływają też czynniki kulturowe i szereg innych.

Najkosztowniejsze dla gospodarki uzależnienie to...

- Według amerykańskich obliczeń, najbardziej kosztownym uzależnieniem jest... pracoholizm! Tymczasem z wielu międzynarodowych statystyk, dotyczących średniej liczby godzin spędzanych w pracy czy poziomu stresu doświadczanego w pracy wynika, że Polacy należą do czołówki narodów, które "zapracowują się na śmierć" - podkreślał prof. Bartosz Łoza, dodając, że z pracoholizmem wiąże się ryzyko wystąpienia wielu złożonych problemów zdrowotnych, w tym m.in. przewlekłego stresu, tzw. wypalenia zawodowego (burnout) czy depresji.

- Pamiętajmy, że dodatkowo, za każdym takim dolarem kryje się także ludzkie cierpienie - podkreślał prof. Bartosz Łoza.

Karolina Gorczyca 

Pani Karolina jest jedną z najbardziej wysportowanych polskich aktorek. 35-latka jest zapaloną biegaczką, a przed startem w triathlonie trenowała nawet… kilka godzin dziennie przez dziewięć miesięcy. W przeszłości zdobyła uprawnienia instruktora jogi, trenowała też boks i krav magę. Na koncie ma m.in. ukończony maraton oraz wiele startów w triathlonie na dystansie połowy Ironmana. Aktorka stale szuka nowych wyzwań i nie boi się nawet bardzo długich dystansów.
Kinga Rusin 

Kiedy Kinga Rusin wskoczyła tego lata w bikini, o jej perfekcyjnej sylwetce pisały wszystkie media plotkarskie w Polsce. 49-letnia dziennikarka może pochwalić się umięśnionymi ramionami i sześciopakiem na brzuchu. Pani Kinga słynie z zamiłowania do sportu, szczególnie jazdy konnej i pływania. Oprócz tego jeździ na nartach i uprawia kite surfing, stroni za to od siłowni. Rusin, jak wiele innych polskich gwiazd, ćwiczy także z Ewą Chodakowską i od lat nie je mięsa.
Małgorzata Kożuchowska 

Kożuchowska to kolejna aktorka, która bardzo dba o ciało. Choć w przyszłym roku skończy 50 lat, może pochwalić się znakomitą kondycją. To oczywiście efekt regularnych ćwiczeń: co najmniej trzy razy w tygodniu pani Małgorzata wsiada na rower, a w sezonie uwielbia pracować w ogrodzie. Codziennie chodzi na bardzo długie spacery z psem, a oprócz tego nurkuje, jeździ na nartach. Ma koncie ma też ekstremalne doświadczenie - zdobycie Kinbalu - szczytu mierzącego 4 tys. m.n.p.m.
Paulina Holtz 

43-letnia aktorka rozpoznawalność zdobyła przede wszystkim dzięki roli Agnieszki Lubicz w serialu „Klan”. Na co dzień pani Paulina prowadzi bardzo zdrowy tryb życia. Od wielu lat jest wegetarianką, a sport uprawia kilka razy w tygodniu. Aktorka biega maratony i pasjonuje się jogą. Napisała nawet książkę „Po pierwsze joga”. Nie boi się także ekstremalnych wyzwań – na koncie ma udział w Runmageddonie. Holtz zachwala też treningi z kettlami (pracuje jako instruktorka w klubie fitness).
+6

Ekspert w czasie swojego wykładu zwrócił uwagę, że leczenie wspomnianych uzależnień jest niezwykle trudne. W praktyce bowiem bardzo mało skuteczne okazuje się stosowanie farmakoterapii, zaś nieodzowna w skutecznej walce z tymi nałogami psychoterapia jest zwykle procesem długotrwałym i żmudnym.

Zdaniem psychiatry, kluczem do sukcesu okazuje się najczęściej terapia grupowa, a świetnymi "terapeutami" bywają osoby, które wcześniej same były uzależnione.

- Tylko uwaga! Można się też uzależnić od bycia terapeutą! - ostrzegał ze śmiechem, pół żartem pół serio, prof. Bartosz Łoza.

Jedno jest pewne. Na podstawie danych o występowaniu i społeczno-ekonomicznych kosztach uzależnień, można śmiało stwierdzić, że należą już one - obok cukrzycy czy nowotworów - do grona najważniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Pamiętajmy o tym także w dobie pandemii COVID-19.

Zobacz również: