Reklama

Wakacje po zawale - jak się do nich przygotować?

Jeżeli cierpisz na schorzenia układu krążenia, nie musisz rezygnować z wyjazdu, ale powinieneś przygotować się do podróży bardzo starannie. Doprawdy istnieje niewiele schorzeń kardiologicznych, które wykluczają podróże. Lekarze uważają, że jeśli pokonasz jedno piętro schodów, to również zniesiesz trudy podróży. Jednak na dwa tygodnie powinnieneś odłożyć wyjazd jeśli jesteś świeżo po zawale, a na trzy po wstawieniu bypassów. Jak przygotować się do upragnionego wypoczynku?

Wybierz się do kardiologa

Na dwa tygodnie przed przed podróżą wybierz się do kardiologa. Czasami zmiana miejsca przebywania (np. wysokie temperatury), wymaga podania innych leków lub zmiany dawki dotychczasowych. Aby podczas wyjazdu nie odczuwać duszności, kołatania w sercu czy bólu w klatce piersiowej, które są wynikiem zmiany ciśnienia, co najmniej na dwa tygodnie przed podróżą zacznij ćwiczyć (albo choćby intensywniej spacerować).

Tuż przed podróżą

W dniu podróży zjedz lekkie śniadanie, a na wyjazd ubierz się wygodnie (odzież nie powinna uciskać w pasie). Koniecznie weź butelki z wodą lub sokami. Pamiętaj o właściwym skompletowaniu bagażu podręcznego. Powinny znaleźć się w nim wszystkie zalecone leki wraz z ulotkami informacyjnymi i książeczka zdrowia z opisem choroby.

Reklama

Jeżeli masz zaburzenia rytmu serca lub posiadasz rozrusznik serca, miej przy sobie kopię aktualnego EKG oraz numer stymulatora.

Pij wodę

Osiem szklanek wody dziennie (ok. 2 litry) odpowiada potrzebom przeciętnego człowieka. W podróży pij więcej (nawet do 4 litrów).

Dieta „podróżna”

Powinna składać się z produktów pełnoziarnistych (np. płatki), nabiału, lekkiej sałatki i owoców.

Zadbaj o lekarstwa

Jeśli jedziesz za granicę, warto zabrać ze sobą dwa komplety lekarstw (jeden trzymaj w bagażu podręcznym, a drugi w walizce, niekiedy zdarza się, że bagaż dolatuje kilka dni później).

Dobrym pomysłem jest kartka (trzymana np. w portfelu), na której masz wypisane przyjmowane leki i sposób ich dawkowania, aby w razie potrzeby miejscowy lekarz mógł ci wystawić receptę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby serca | atak serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy