Reklama

Wanilia – pachnące antidotum na niejedną bolączkę

Początkowo zauważona z uwagi za niepowtarzalny zapach, później zaczęła wzbogacać smak potraw, aż w końcu doceniono jej właściwości zdrowotne. Wanilia – jedna z najdroższych (zaraz po szafranie) przypraw świata: naturalny antydepresant i sojusznik w walce z nadwagą. Kiedy jeszcze warto o niej pamiętać?

Ekskluzywna przyprawa

Kilogram lasek wanilii to niebagatelny wydatek, cena oscyluje w przedziale od trzystu do ponad tysiąca złotych. Stąd zdecydowanie większym powodzeniem cieszą się proszek, ekstrakt i olejek waniliowy. Jednak najwięcej korzyści dla zdrowia uzyskać możemy korzystając z całych waniliowych lasek.

Wanilina a jakość lasek wanilii

Ojczyzną wanilii płaskolistnej (ten gatunek wykorzystujemy do celów spożywczych) jest Ameryka Środkowa. Warto wiedzieć, że owoce w trakcie zbioru, mimo iż są w pełni dojrzałe, nie pachną i mają ciemnozieloną barwę. Intensywny, słodko-korzenny aromat zyskują dopiero w trakcie specyficznej obróbki polegającej na naprzemiennym poceniu i suszeniu strączków.

Reklama

Taki proces trwa około pół roku, a finalny efekt to czarne strąki z białawym nalotem występującej w nich waniliny.  Jej zasługą jest charakterystyczny zapach wanilii. Dodatkowo, zawartość waniliny decyduje o jakości lasek wanilii, im więcej jej w strąkach, tym większą wartość ma przyprawa.

Wanilia w kuchni

Słodko-korzenna nuta smakowa wanilii doskonale komponuje się z deserami, zwłaszcza budyniem, ciastami, kremami. Ciekawym rozwiązaniem jest dodanie jej do kawy czy kompotu. Jeśli chcemy przygotować dobrej jakości sos użyjmy najlepiej całych lasek wanilii. Przed podaniem sosu warto je wyjąć, umyć i wysuszyć. W ten sposób mogą być użyte nawet czterokrotnie.

Wanilia dla zdrowia

Bardzo długo dodawanie wanilii do potraw łączono jedynie z jej walorami smakowymi. Kilkaset lat później odkryto, że przyprawa ma wiele prozdrowotnych właściwości.

Wanilia cieszy się ogromnym zaufaniem wśród aromaterapeutów: olejek poprawia samopoczucie, stabilizuje system nerwowy i działa antydepresyjnie. Wąchanie lasek wanilii pomaga zlikwidować uczucie głodu (zwłaszcza, gdy ma on podłoże emocjonalne), niweluje stres i ułatwia zasypianie.

Wanilia w przewodzie pokarmowym działa rozkurczowo, przeciwzapalnie i wspiera pracę żołądka. Łagodzi też bóle menstruacyjne.

Jest przeciwutleniaczem, a więc wykazuje działanie antynowotworowe i hamuje procesy starzenia komórek, stąd powszechnie wykorzystuje się wanilię w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów.

Na sen i dla wymarzonej sylwetki

Dobrze wiemy, że zdrowy, głęboki sen sprzyja lepszemu samopoczuciu i pozwala zachować prawidłową masę ciała. Osoby borykające się z bezsennością nierzadko zajadają stres związany z niewyspaniem i w ten sposób gromadzą nadprogramowe kilogramy. Olejek waniliowy to dobre rozwiązanie dla poprawy jakości snu. Wystarczy delikatnie skropić nim pościel. Zapach wanilii dodatkowo wyhamuje uczucie głodu i zmniejszy apetyt.

Dla poprawy metabolizmu

Laska wanilii zawiera w swoim składzie substancje, które działają podobnie jak kapsaicyna w papryczkach chili lub gingerol w imbirze. Wzmagają one produkcję śliny oraz soku żołądkowego, przyspieszając w ten sposób trawienie. Dodatkowo wspomagają także spalanie tłuszczu.

Ewa Koza, mamsmak.com

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy