Reklama

Werbena: Ulubiona roślina naszych babć. Doskonała na jelita i wątrobę

Nie bez powodu werbena pospolita (Verbena officinalis), określana niegdyś jako "święte ziele", należy do grona ulubionych roślin nasz babć i jest niezwykle często wykorzystywana w medycynie naturalnej. Wywar i herbata sporządzana na bazie werbeny doskonale wpływa na nasz układ pokarmowy - a zwłaszcza stymuluje pracę jelit i wątroby - oraz układ oddechowy. Ponadto działa kojąco na nasze nerwy, przynosząc ulgę osobom narażonym na nadmierny stres i pracującym pod presją czasu. Co ciekawe, werbena szczególnie zalecana jest przede wszystkim kobietom. Może naturalnie zwiększyć laktację oraz zmniejszyć huśtawkę nastrojów w okresie napięcia przedmiesiączkowego.

Werbena a układ pokarmowy

Zwolennicy medycyny naturalnej doceniają werbenę przede wszystkim za jej dobroczynne oddziaływanie na nasz układ pokarmowy. Praktyka pokazuje, że skutecznie stymuluje pracę jelit, niweluje zaburzenia trawienne, skurcze, wzdęcia oraz koi dolegliwości towarzyszące nieżytom żołądka. Sporządzana na jej bazie herbata stanowi też skuteczne remedium na nudności, wymioty, biegunkę oraz pasożyty i toksyny zalegające w naszym organizmie. W przypadku dolegliwości trawiennych najlepiej stosować werbenę w postaci wywaru, w proporcji 60 g ziela na 1 litr wody. Werbena stosowana zewnętrznie doskonale sprawdza się w profilaktyce hemoroidów.

Reklama

Werbena a wątroba

Przeciwzapalne i rozkurczowe właściwości werbeny sprawiają, że doskonale wpływa na naszą wątrobę, oczyszczając ją ze wszelkich zalegających w niej toksyn. Leczniczo działa w tym przypadku przede wszystkim herbata sporządzana na bazie tej rośliny.

Werbena a nastrój i nerwy

Nie bez przyczyny mówi się, że werbena przynosi ulgę pacjentom ze skołatanym sercem. Praktyka pokazuje, że sporządzona na jej bazie herbata wykazuje właściwości uspokajające, świetnie sprawdza się w walce ze stresem i łagodzi stany lękowe. Jest też szczególnie zalecana osobom zmagającym się z depresją. Potwierdzono również skuteczność stosowania werbeny w terapii osób zmagających się z bezsennością. Jak ją najlepiej przyrządzać? Wystarczy zafundować sobie filiżankę gorącej, leczniczej herbatki trzydzieści minut przed pójściem spać. Dobry sen gwarantowany!

Werbena a przeziębienie i grypa

Dopadły cię przeziębienie lub grypa? I w tym przypadku ukojenie przyniesie ci werbena. Przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości rośliny sprawiają, że łagodzi towarzyszące im dolegliwości, takie jak uporczywy kaszel, katar, migrenowy ból głowy czy nawet zapalenie zatok. Doskonale odbudowuje też naszą odporność i sprawia, że szybko wracamy do formy.

Werbena a nerwobóle

Werbena - z uwagi na swoje zdolności przeciwskurczowe - przynosi też ulgę osobom zmagającym się nerwobólami, reumatyzmem oraz bólami mięśni.

Werbena a skóra

Dzięki właściwościom ściągającym i przeciwzapalnym werbenę stosuje się jako naturalny środek w przypadku zakażeń skóry. Zapobiega również ewentualnym infekcjom spowodowanym przez ukąszenia owadów.

Werbena a zdrowie kobiet

Nie bez przyczyny herbatę sporządzaną na bazie werbeny szczególnie zaleca się kobietom. Praktyka pokazuje, że nie tylko łagodzi wahania nastrojów w okresie napięcia przedmiesiączkowego, ale też może naturalnie przyspieszyć poród i wzmagać laktację po porodzie.

Werbena: Przeciwwskazania

Werbena wywołuje skurcze macicy i laktację, dlatego jeśli sięgają po nią kobiety w ciąży, powinny to najpierw skonsultować ze swoim lekarzem. Nadmierne spożycie werbeny może wywołać wymioty i prowadzić do odwodnienia organizmu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: werbena
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama