Widłak goździsty na marskość wątroby i stopę cukrzycową
Widłak goździsty, zwany również niedźwiedzią łapą, warkocznicą, czy psem świętego Jana, wyglądem łudząco przypomina mech, ale przyćmiewa go ilością nietuzinkowych właściwości leczniczych. Doskonale sprawdza się w walce z uporczywymi dolegliwościami towarzyszącymi artretyzmowi, reumatyzmowi oraz infekcjom pęcherza moczowego. Ma także dobroczynny wpływ na naszą wątrobę - pomaga zminimalizować tworzące się w niej stany zapalne oraz wspiera leczenie marskości wątroby. Zielarze docenili widłaka goździstego także za jego uzdrawiające oddziaływanie na zmienioną chorobowo i poranioną skórę. Poznaj inne zastosowania tej niezwykłej, wiecznie zielonej rośliny.
Dziko rosnącego, znajdującego się pod ścisłą ochroną widłaka zielonego można spotkać w Polsce przede wszystkim w górach. Stroni od słońca, dlatego najczęściej ubarwia swoim wyglądem wrzosowiska i torfowiska. Wzrok miłośników natury przykuwają między innymi "czołgające się" pędy rośliny, osiągające długość od jednego do dwóch metrów, przyczepione do podłoża delikatnymi, cienkimi korzonkami. Z pędów wyrastają miękkie w dotyku, rozgałęziające się łodyżki osiągające długość od siedmiu do dziesięciu centymetrów. Latem czteroletnie rośliny wykształcają żółtawe kłoski zawierające zarodniki - zwane też pyłem widłakowym - które znalazły szerokie zastosowanie w homeopatii. Zbierane są z reguły od lipca do września.
Widłak goździsty a bóle reumatyczne
Nietuzinkowe właściwości zdrowotne widłaka goździstego docenili przede wszystkim zielarze. Z powodzeniem wykorzystują go i zalecają osobom zmagającym się z artretyzmem i uciążliwymi bólami reumatycznymi - nawet w sytuacji, gdy występują już deformacje stawów - oraz infekcjami układu moczowego.
Ta wiecznie zielona roślina wpływa także kojąco i leczniczo na naszą wątrobę, eliminując z niej stany zapalne i wspierając terapię marskości wątroby. Zarodniki widłaka goździstego w znaczącym stopniu przyspieszają także regenerację skóry i okazują się wyjątkowo pomocne w łagodzeniu objawów i dolegliwości towarzyszących chorobom skórnym, takim jak na przykład egzema oraz pomagają leczyć tak zwaną stopę cukrzycową.
Herbata z widłaka goździstego zalecana jest także przy zaparciach, hemoroidach, kolce nerkowej oraz przy tworzeniu się piasku nerkowego i zapaleniu wątroby.
Jak przygotować herbatę z widłaka goździstego?
Składniki herbatki:
1 łyżeczka ziół widłaka goździstego
1 szklanka wrzącej wody
Sposób przyrządzania herbatki z widłaka goździstego:
Łyżeczkę ziół widłaka należy zalać 1 szklanką gotującej się wody i zostawić na krótko do naciągnięcia. Pamiętaj, że widłaka nie należy gotować! Herbatkę pij małymi łykami: jedną szklankę dziennie rano, najlepiej na czczo, pół godziny przed śniadaniem. W przypadku zapalenia wątroby można wypić dwie szklanki dziennie.
Poduszeczki z widłakiem stosuje się na skręcenia kończyn, kurcze mięśni łydek, kurcze stóp, skurcze pęcherza moczowego.
Przygotowanie poduszeczek z widłakiem goździstym:
Woreczek z materiału, najlepiej lnianego, wypełnij suszonym widłakiem (biorąc 100 g, 200 g lub 300 g w zależności od wielkości miejsca objętego kurczami) i przykładaj na noc na bolące miejsca. Poduszeczka zachowuje swoje działanie przez rok.
We wszystkich skurczach pęcherza moczowego, kurczach kończyn i zapaleniach dróg moczowych można też stosować półkąpiele z widłaka goździstego.
Przygotowanie półkąpieli (nasiadówek) z widłaka:
Na jedną półkąpiel potrzeba pół wiadra świeżych albo 100 g suszonych ziół widłaka goździstego. Zalewamy je na noc zimną wodą, następnego dnia całość podgrzewa się i wlewa do wody przeznaczonej do kąpieli. Zabieg powinien trwać około 20 minut. Woda podczas nasiadówki powinna sięgać ponad nerki. Po kąpieli nie należy wycierać ciała, lecz owinąć się ręcznikiem lub płaszczem kąpielowym i położyć się do łóżka na godzinę.