Reklama

Wielkanoc z cukrzycą. Co diabetycy mogą jeść bez obaw?

Osoby borykające się z cukrzycą powinny mieć na uwadze zbilansowaną dietę opierającą się na niskim indeksie glikemicznym, który zapobiega nagłym wzrostom poziomu cukru. Wbrew pozorom wielkanocne śniadanie może służyć diabetykom. Po co bez obaw mogą sięgać cukrzycy?

Dieta chorych na cukrzycę

Wielkanocne potrawy i słodkości niekoniecznie są nieodpowiednie dla osób cierpiących na cukrzycę. Zasady dotyczące diety w dużej mierze są uzależnione od typu cukrzycy, wieku, trybu życia, a także wagi.

Dieta cukrzyków powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana. Chodzi tu głównie o zrównoważenie białek, tłuszczów i węglowodanów. Wszystko po to, by proporcje między insuliną a glukagonem, który reguluje stężenie glukozy we krwi, były ustabilizowane. 

Reklama

Wielkanoc z cukrzycą

Wbrew pozorom na wielkanocnym śniadaniu osoby z cukrzycą również znajdą coś dla siebie. Przede wszystkim należy docenić właściwości jajek, które są bogate w egzogenne aminokwasy. Poza tym są bogate w witaminy A, E, B1, B2, B12, a także fosfor, sód, wapń, magnez, cynk, żelazo oraz cholinę.

Wielkanocne potrawy w dużej mierze zawierają w sobie majonez. Osoby chore na cukrzycę najlepiej, by spożywały majonez zrobiony samodzielnie w domu. W ten sposób można uniknąć zbędnych składników takich jak chociażby syrop glukozowo-fruktozowy. Ponadto w domowym majonezie cukier można zastąpić ksylitolem lub w ogóle pominąć, by był jeszcze lepszy dla diabetyków.

Poza tym zaleca się spożywanie żurku z majerankiem i chrzanem. Ten pierwszy sprzyja trawieniu tłuszczów, a chrzan sprawia, że poziom cukru staje się stabilny na resztę dnia. Poza tym powinna zniknąć ochota na słodkie.

Diabetycy powinni jednak unikać słodkich wypieków. Zaleca się jednak mazurki i ciasta z makiem. Ważne jednak, by podczas przygotowywania cukier zastąpić ksylitolem, a mąkę pszenną wymienić np. na mąkę pełnoziarnistą.

Jeśli natomiast chodzi o alkohol, to jedna lub dwie lampki wina jest dopuszczalna dla osób z cukrzycą. Podobnie jest w przypadku 50-100 g wódki. Warto jednak pamiętać, że alkohol zawiera sporo kalorii, dlatego też szczególnie powinny na niego uważać osoby z cukrzycą typu 2, które mają trudności z utrzymaniem wagi.

***

Zobacz także:

Jak zrujnować sobie zdrowie w Wielki Tydzień [FELIETON]

Karetki częściej jeżdżą w święta. Powody dają do myślenia

Niebezpieczna piątka. Tych produktów nie łącz ze sobą



INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wielkanocne śniadanie | cukrzyca dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy