Reklama

Wiśnie – pięć razy tak dla serca

Wiśnie mają szereg atutów zdrowotnych, jednak najsilniejszym argumentem przemawiającym za włączeniem ich do diety jest korzystny wpływ na nasze serce. Warto sięgać po polskie wiśnie, bo te smakują najlepiej.

Różnica temperatur między dniem i nocą sprawia, że polskie wiśnie mają niepowtarzalny słodko-kwaskowy smak, którego nigdy nie osiągną wiśnie rosnące w krajach o cieplejszym klimacie.

Wiśnie są niskokaloryczne i mają niski indeks glikemiczny, stąd polecane są diabetykom oraz osobom na diecie odchudzającej. Z uwagi na bogactwo sodu i potasu lekarze zalecają ich spożywanie w leczeniu schorzeń układu moczowego.

Profilaktyka chorób nowotworowych

Mimo że ponad 80 proc. owocu stanowi woda, pozostała część jest prawdziwą skarbnicą wartości odżywczych: witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Antocyjany - barwniki z grupy flawonoidów (przeciwutleniaczy) odpowiedzialne są za ich niepowtarzalną wiśniową barwę. Im jest ich więcej tym kolor owocu bardziej intensywny. Dzięki bogactwu przeciwutleniaczy wiśnie mają zdolność neutralizowania wolnych rodników, co nie tylko pozwala opóźnić procesy starzenia komórek, ale pozwala też chronić przed rozwojem chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworowych.

Reklama

Ochrona serca

Dzięki licznym witaminom, między innymi: C, A, E, K i witaminom z grupy B oraz składnikom mineralnym na czele z wapniem, żelazem, magnezem i potasem wiśnie mają wielokierunkowy korzystny wpływ na nasz system odpornościowy i dobrą kondycję organizmu. Nie sposób jednak przecenić ich wpływu na serce i cały układ sercowo-naczyniowy. Kluczową rolę w tym aspekcie odgrywają:

1. Potas, który reguluje przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi, zapewnia przekazywanie informacji o skurczu mięśni, warunkuje wytwarzanie energii w włóknach mięśniowych - jest więc niezbędny do miarowej pracy serca, najważniejszego mięśnia w ludzkim organizmie.

2. Witamina C, która uszczelnia naczynia krwionośne. Podaż witaminy C istotnie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci.  

3. Antocyjany (przeciwutleniacze), które zwiększają elastyczność naczyń włosowatych, wzmacniają i odtruwają serce. Mają też wpływ na produkcję czerwonych krwinek.

4. Błonnik - szczególnie istotny dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Wiśnie (za przyczyną błonnika) pozwolą na usunięcie znacznej części cholesterolu z przewodu pokarmowego razem z toksynami i kwasami żółciowymi, zanim przenikną one do układu krwionośnego. Wiśnie wzmacniają naczynia włosowate, czyniąc je nieprzepuszczalnymi dla cholesterolu i równocześnie zmniejszają ryzyko chorób serca.

5. Garbniki i kwasy - te obecne są głównie w  ogonkach wiśni. Medycyna ludowa korzystała chętnie z ich właściwości. Współczesna fitoterapia rekomenduje stosowanie wywaru z ogonków wiśni profilaktycznie dla zapobiegania powstawaniu skrzeplin i zatorów w naczyniach krwionośnych.

Ewa Koza, mamsmak.com


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy