Właściwości odżywcze grejpfrutów
Grejpfruty mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych, szczególnie przy kłopotach kardiologicznych i podwyższonym poziomie cukru we krwi. Choć zostały uznane za jedne z najzdrowszych owoców na świecie, nie wszyscy mogą się nim delektować. Ich sok wchodzi w interakcje z szeregiem produktów leczniczych. Kto powinien zrezygnować z grejpfrutów? Wyjaśniamy!
Niskokaloryczny grejpfrut aż w 92 proc. składa się z wody. Jest jednym z najbardziej soczystych owoców świata. Doskonale nawadnia i gasi pragnienie. Jest też cennym źródłem składników odżywczych. Prym wiodą dwie silne witaminy o właściwościach przeciwutleniających: C i A oraz szereg, kluczowych dla dobrej pracy systemu nerwowego, witamin z grupy B.
Grejpfrut jest ważnym źródłem błonnika pokarmowego - składnika, który nie odżywia, ale stoi na straży niezakłóconego przebiegu większości procesów metabolicznych.
Kupując grejpfruty, zwróć uwagę na ich ciężar i skórkę. Im cięższe, tym mają więcej soku. Ich skórka powinna być równo i intensywnie wybarwiona oraz pozbawiona plam.
Wszystkie grejpfruty, niezależnie od koloru, są korzystne dla zdrowia. Różnią się smakiem i nieznacznie zawartością składników odżywczych. Najcenniejsze, zdaniem naukowców, są czerwone, czyli te, po które sięgamy najczęściej. Zawierają najwięcej likopenu i witaminy C. Mają charakterystyczną nutkę goryczy. W żółtych dominuje smak kwaśny. Zielone, nazywane też "sweety", są najsłodszymi wśród grejpfrutów.
Wśród licznych zakazów i zaleceń diety cukrzycowej, zawsze znajdzie się wzmianka o grejpfrutach. Powinny być owocem z wyboru w diecie diabetyka. Mają niski indeks glikemiczny, niewiele kalorii i obfitują w błonnik. Lepszego zestawu cech nie sposób znaleźć. Zawarty w nich błonnik nie tylko utrwala uczucie sytości i stymuluje jelita do pracy, ale bierze też czynny udział w metabolizowaniu węglowodanów i tłuszczów.
Grejpfruty spowalniają rozkład cukru, regulują poziom glukozy we krwi i zwiększają wrażliwość komórek na insulinę. Są wskazane nie tylko dla diabetyków, ale też przy insulinooporności i genetycznym obciążeniu cukrzycą.
Z tych samych powodów warto sięgać po te owoce w trakcie diety odchudzającej. Nawadniają i usprawniają usuwanie toksyn, złogów i zbędnych produktów przemiany materii.
Te cenne cytrusy mają wyjątkowo korzystny wpływ na serce. Dzięki bogactwu błonnika pomagają redukować poziom cholesterolu i zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy. Są też polecane przy nadciśnieniu. Zawarty w nich potas sprzyja normalizacji poziomu ciśnienia tętniczego krwi.
Obok licznych witamin, grejpfruty zawierają też cenne flawonoidy, czyli naturalne związki bioaktywne występujące roślinach. Flawonoidy są barwnikami. Mają też szereg właściwości leczniczych. Działają antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwnowotworowo. Najwięcej jest ich w skórce, pestkach i białych błonkach grejpfruta. Badania naukowe dowiodły, że grejpfruty są skuteczną profilaktyką raka żołądka, jelit, prostaty i szyjki macicy.
Jedzenie pestek raczej nie wchodzi w grę - są nieprzyjemne w smaku. Skórka jest z kolei nasączona konserwantami, koniecznie trzeba ją dokładnie umyć, zanim zaczniemy obierać owoce. Miąższ warto jednak zjadać wraz z przedzielającymi go białymi błonkami. Zyskamy więcej dla zdrowia.
Z właściwości leczniczych grejpfrutów chętnie korzysta przemysł farmaceutyczny. Produkuje się na ich bazie olejki o działaniu uspokajającym i antydepresyjnym oraz wyciągi z pestek - rekomendowane przy wrzodach żołądka.
Sok z grejpfrutów zawiera najwięcej - wśród wszystkich cytrusów - związków, które wchodzą w interakcje z wieloma preparatami leczniczymi. Warto o tym pamiętać, szczególnie przy leczeniu chorób przewlekłych. Najlepiej dopytać lekarza prowadzącego, a w razie wątpliwości zachować czterogodzinny odstęp przed i po przyjęciu leku, zanim sięgniemy po owoc lub sok grejpfrutowy. Nie należy popijać nim żadnych leków.
Grejpfrut może osłabiać działanie antykoncepcji hormonalnej. Osoby, które zażywają:
- blokery kanału wapniowego (leki stosowane przy nadciśnieniu tętniczym i chorobie niedokrwiennej serca),
- statyny (leki obniżające poziom cholesterolu we krwi),
- leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu HIV i ADIS,
- cyzapryd - lek stosowany w na przykład przy refluksie żołądkowo-przełykowym,
- cyklosoprynę - chemioterapeutyk stosowany po przeszczepie narządów i w chorobach autoimmunologicznych,
- astemizol - lek stosowany w chorobach alergicznych,
- benzodiazepiny - leki stosowane przy bezsenności i zaburzeniach lękowych, powinny wykluczyć grejpfruty i sok grejpfrutowy z jadłospisu.
Ewa Koza, mamsmak.com
Zobacz także:
Dlaczego warto pić sok z grejpfruta