Woda z cytryną to samo zdrowie? Błąd!
Ta prosta kombinacja obrosła już legendą. Wiele mówi się o zdrowotnych właściwościach picia wody z cytryną, ale czy wiesz, że może ci też zaszkodzić?
Przyspiesza przemianę materii i pomaga spalać tłuszcz. Reguluje produkcję kwasów żołądkowych, neutralizuje przykry zapach z ust, idealnie "nawilża" organizm od środka i dostarcza mu naturalnej witaminy C.
Tyle, jeśli chodzi o dobroczynne działanie tego magicznego napoju. Warto jednak wiedzieć, kiedy z niego zrezygnować - dla dobra własnego zdrowia. Oto skutki uboczne picia wody z cytryną.
Zbyt duża dawka może odwadniać organizm
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nadmiar witaminy C. Na dodatek, jeśli sięgasz po wodę częściej niż raz dziennie po pewnym czasie możesz spodziewać się częstych wizyt w toalecie. Wraz z moczem pozbywasz się z ciała cennego sodu, a to najkrótsza droga do odwodnienia.
Jeśli mimo wypicia sporej ilości wody, nadal czujesz pragnienie, zmniejsz ilość dodawanej do napoju cytryny.
Cytryna może niszczyć szkliwo zębów
Ta niezbyt dobra informacja rozczaruje posiadaczki wrażliwych zębów. Jeśli od lat borykasz się z problemem osłabionego szkliwa, zbyt duże ilości wody z cytryną w ciągu dnia mogą pogarszać jego stan i niepotrzebnie narażać cię na ból i problemy dentystyczne.
Rozwiązaniem może być picie wody przez słomkę. Powinnaś unikać ponadto delektowania się napojem, lepiej wypij go przysłowiowym "duszkiem".
Woda z cytryną może nasilać problemy ze zgagą
Z dala od tego specyfiku powinny trzymać się też osoby, które zmagają się z zapaleniem śluzówki żołądka lub jego owrzodzeniem. Kwaśny odczyn napoju może potęgować nieprzyjemne uczucie pieczenia i dyskomfortu w przełyku.
O ile okazjonalne picie mocno rozcieńczonego wodą soku z cytryny nie powinno być dużym problemem, o tyle regularne nawadnianie w ten sposób organizmu może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu trawiennego.