Reklama

Reklama

Woda - źródło życia

Woda jest głównym składnikiem naszych komórek: człowiek aż w trzech czwartych składa się z wody. Nie inaczej jest w przyrodzie: 75 proc. powierzchni Ziemi stanowi woda. Jaką rolę odgrywa dla podtrzymania życia?

Woda, mimo że nie jest składnikiem energetycznym (nie zawiera kalorii), jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu większości procesów życiowych. Trudno przecenić jej rolę i znaczenie dla zdrowia w każdym aspekcie. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek. Stwarza środowisko dla reakcji biochemicznych, transportuje substancje odżywcze, hormony, enzymy, a przede wszystkim reguluje temperaturę ciała.

Reklama

Jest relatywnie tania, stąd nierzadko nie doceniamy jej znaczenia. A przecież najbardziej wyszukane kawy czy herbaty ani bez niej nie powstaną, ani nie mają szans stać się jej substytutem.

Ile trzeba jej pić?

Warto dbać o dodatni bilans wodny. Co to oznacza? Musimy dostarczyć organizmowi minimum tyle wody, ile wydalamy. Codziennie wytracamy wodę z potem, moczem, kałem i wydychanym powietrzem. Łącznie jest to około dwóch litrów w trakcie doby. Trzeba pamiętać, że wydalanie wody z organizmu jest większe na przykład w trakcie upałów. Dorosły człowiek może wytracić wówczas nawet do pięciu litrów wody i tyle powinien jej wypić.

Czym możemy zastąpić wodę?

Błąd, który wielu z nas nagminnie popełnia to zastępowanie wody kawą czy czarną herbatą. Trzeba wiedzieć, że zmęczenie i senność są nierzadko pierwszymi objawami odwodnienia. Wielu z nas odruchowo sięga wówczas po małą czarną. Niestety, ani kawa, ani czarna herbata nie nawodnią komórek - oba płyny mają silnie kwaśny odczyn. Po ich wypiciu powinniśmy sięgnąć po  szklankę wody. Jeśli smak wody nie jest naszym ulubionym, możemy wzbogacić go sokiem z cytryny, listkami mięty czy kawałkami mrożonych owoców. To doskonałe rozwiązania na upalne miesiące roku.

A co robić zimą, gdy mamy ochotę na ciepłe napoje? Wodę spokojnie możemy substytuować herbatkami ziołowymi, na przykład z kopru włoskiego, mięty, rumianku. Dobrze sprawdza się również zielona herbata. W interesie każdego z nas jest nawadnianie ciała, od jego poziomu zależy nasze zdrowie i kondycja organizmu.


Dowiedz się więcej na temat: woda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje