Reklama

Wskazówki na zachowanie bystrości umysłu

Mózg jest jest jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie. Wraz z wiekiem, tak jak każdy narząd, może on funkcjonować wolniej, niż wtedy kiedy mieliśmy po 20 lat. Istnieją jednak sposoby mogące pomóc nam w zachowaniu bystrości umysłu.

Używaj swojego mózgu

Ćwiczenie mózgu pozwala na zachowanie bystrości umysłu. Ludzie, którzy angażują się w zadania wymagające myślenia, są mniej narażeni na chorobę Alzheimer'a. Oto co możesz robić:

* czytaj książki

* pójdź na wykład

* słuchaj radia

* graj w gry

* pójdź do muzeum

* naucz się drugiego języka

Nie bądź monotonny

Pamiętasz, jak jako dziecko próbowałeś wymówić słowa od tyłu? Naukowcy z Uniwersytetu Duke stworzyli ćwiczenie, które stymuluje mózg w taki sposób, aby zaczął myśleć w nowy sposób. Użyj swoich 5 zmysłów do ćwiczenia umysłu. Jeśli jesteś praworęczny, spróbuj napisać coś lewą ręką. W drodze do pracy wybierz inną drogę niż zazwyczaj lub zamknij oczy i zobacz czy jesteś w stanie rozpoznać jedzenie tylko po smaku.

Reklama

Trenuj

Ćwiczenia, szczególnie takie, które podnoszą puls (chodzenie, pływanie), mają pozytywny wpływ na nasz umysł. Naukowcy nie wiedzą dlaczego, ale aktywność fizyczna pozwala dostarczyć do mózgu więcej krwi oraz poprawić połączenie między znajdującymi się w nim komórkami. Bycie aktywnym wzmacnia naszą pamięć, wyobraźnię, a nawet umiejętność planowania.

Zdrowa dieta dla większego potencjału umysłu

Wyświadcz swojemu mózgowi przysługę i wybieraj produkty dobre dla niego, jak i dla twojej talii. Otyłość, wysoki cholesterol oraz ciśnienie krwi w średnim wieku zwiększają dwukrotnie ryzyko demencji w przyszłości. Oto czego możesz spróbować:

* zamiast smażenia potraw, spróbuj je upiec lub grillować

do gotowania, zamiast masła, używaj zdrowych tłuszczy pochodzących z orzechów, nasion lub oliwek, a także tłuszczy pochodzących z mięsa

* jedz kolorowe owoce i warzywa

* jedz ryby

Uważaj na to, co pijesz

Wiesz o tym, że zbyt wiele wypitych drinków wpływa na twoją ocenę sytuacji, sposób mówienia, ruchy oraz pamięć. Czy wiesz jednak, że alkohol może mieć także długotrwały efekt? Picie dużych ilości alkoholu przez długi czas, może zmniejszyć płaty czołowe w mózgu, a szkoda ta jest nieodwracalna, nawet jeśli odstawisz alkohol całkowicie. Optymalną ilością drinków dziennie jest 1 dla kobiet i 2 dla mężczyzn.

Gry video trenują twój mózg

Łap za joystick! Kilka badań wykazało, że granie w gry video stymuluje część mózgu odpowiedzialną za ruch, pamięć, planowanie oraz zdolności motoryczne.

Muzyka ma pozytywny wpływ na mózg

Podziękuj swojej mamie za lekcje gry na pianinie. Nauka gry na instrumentach od najmłodszych lat, pozytywnie wpływa na umysł w życiu późniejszym. Muzyka poprawia funkcjonowanie pamięci oraz umiejętności planowania, a także wzmacnia koordynację ruchową rąk A poza tym muzyka, to dobra zabawa i nigdy nie jest na nią za późno.

Przyjaźń dobra dla mózgu

Bądź towarzyski! Rozmowa, nie ważne czy odbyta w pracy, domu czy innym miejscu, wzmacnia bystrość umysłu. Badania pokazują, że aktywność społeczna poprawia funkcjonowanie umysłu. Tak więc zapisz się na zajęcia dodatkowe lub zadzwoń do przyjaciela!

Nie denerwuj się

Zbyt duży stres uszkadza istotę szarą, która zbudowana jest z komórek odpowiedzialnych za przechowywanie oraz przetwarzanie informacji. Oto kilka sposobów na zrelaksowanie się:

* głębokie wdechy

* znajdź coś, co cię rozbawi

* słuchaj muzyki

* yoga lub medytacja

* rozmowa

Sen, a mózg

Wysypiaj się przed oraz po tym, jak nauczysz się czegoś nowego. Jeśli zabierzesz się za naukę, będąc zmęczonym, będzie ci się trudniej skupić. Z kolei sen po skończonej nauce, pomaga przyswoić informację. Długi sen wpływa dobrze nie tylko na pamięć, lecz także na nasz nastrój. Dorośli powinni przesypiać od 7 do 8 godzin na dobę.

Wspomagacze pamięci

Każdemu zdarza się odpłynąć myślami od czasu do czasu. Im jesteś starszy tym trudniej jest zapamiętać ci niektóre informacje i jest to coś całkiem normalnego. Oto kilka porad:

* zapisuj sobie ważne informacje

* używaj kalendarza oraz alarmu w telefonie

* koncentruj się na jednej rzeczy

* ucz się po kolei, jednej rzeczy naraz

Zapamiętywanie imion

Problemy z zapamiętywaniem imion? Zawsze powtarzaj imię osoby, z którą rozmawiasz. Nie musisz robić tego na głos, możesz robić to w pamięci. Innym sposobem jest wymyślenie rymu lub ilustracji, która będzie kojarzyła ci się z danym imieniem.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy