Wybierz najlepsze jajka
Jajka to prawdziwy skarb natury: zawierają niemal wszystkie kluczowe dla człowieka witaminy i mikroelementy oraz wysokiej jakości białko. Jednak jajko jajku nierówne. Na skorupce możemy nie tylko znaleźć informacje o tym, skąd pochodzi, lecz także dowiedzieć, w jaki sposób kura była hodowana. Dowiedzcie się, jak odczytywać oznaczenia na jajkach!
Na wszystkich opakowaniach jaj są napisy "wiejskie jaja", czy "prawdziwe jaja". Jednak żeby dowiedzieć się prawdy o jajku warto spojrzeć na oznaczenia na skorupce. Każde polskie jajko pochodzące z zarejestrowanej hodowli ma na sobie stempelek z ciągiem znaków. To, że na opakowaniu jajka są zachwalane, nie oznacza, że hodowla, z której pochodzą jest przyjazna dla kur. Liczy się przede wszystkim pierwsza cyfra na stempelku.
Pierwsza cyfra oznacza sposób, w jaki była hodowana kura. Do oznaczenia używa się cyfr od 0 do 3.
0 to chów ekologiczny. Kura może swobodnie sobie spacerować, karmiona jest ekologiczną paszą, sama też skubie to, co spotka po drodze. 1 to chów na wolnym wybiegu - kury mają grzędy, ale opuszczają kurnik. 2 oznacza chów ściółkowy - kury nie mają dostępu do świeżego powietrza, poruszają się tylko w obrębie kurnika. 3 to chów klatkowy - kury są hodowane w klatkach, z których nie mają możliwości wyjścia na zewnątrz.
W Polsce większość sprzedawanych jaj (ok. 90 proc) to wciąż te od kur hodowanych w klatkach.
Kolejna pozycja w numerze jajka (PL), to oznaczenie kraju w Unii Europejskiej. Kolejne dwucyfrowe oznaczenia to:
- 11 - kod województwa,
- 22 - kod powiatu,
- 33 - zakres i rodzaj działalności firmy,
- 44 - kod fermy w danym powiecie.
Oznaczenia poszczególnych województw to:
- 02 - dolnośląskie,
- 04 - kujawsko-pomorskie,
- 06 - lubelskie,
- 08 - lubuskie,
- 10 - łódzkie,
- 12 - małopolskie,
- 14 - mazowieckie,
- 16 - opolskie,
- 18 - podkarpackie,
- 20 - podlaskie,
- 22 - pomorskie,
- 24 - śląskie,
- 26 - świętokrzyskie,
- 28 - warmińsko-mazurskie,
- 30 - wielkopolskie,
- 32 - zachodniopomorskie.
Kody powiatów można znaleźć w spisach Głównego Urzędu Statystycznego.
Często na targu można spotkać jaja bez żadnych oznaczeń. Są to jajka, które pochodzą z małych hodowli, to jest poniżej 50 kur. Przy takich jajkach również powinna się znajdować informacja o ich pochodzeniu.
Przy wybieraniu jajek zwracaj uwagę nie tylko na oznaczenie chowu. Warto kupować mniejsze jajka, dlaczego? Duże jajko zwykle oznacza, że kura była karmiona mechanicznie i sztucznie. Duże jajka mają też mniej wytrzymałą skorupkę - łatwiej o uszkodzenia przy transporcie, czy o pęknięcie przy gotowaniu.
Sara Bounaoui