Reklama

Wybierz najlepsze jajka

Jajka to prawdziwy skarb natury: zawierają niemal wszystkie kluczowe dla człowieka witaminy i mikroelementy oraz wysokiej jakości białko. Jednak jajko jajku nierówne. Na skorupce możemy nie tylko znaleźć informacje o tym, skąd pochodzi, lecz także dowiedzieć, w jaki sposób kura była hodowana. Dowiedzcie się, jak odczytywać oznaczenia na jajkach!

Na wszystkich opakowaniach jaj są napisy "wiejskie jaja", czy "prawdziwe jaja". Jednak żeby dowiedzieć się prawdy o jajku warto spojrzeć na oznaczenia na skorupce. Każde polskie jajko pochodzące z zarejestrowanej hodowli ma na sobie stempelek z ciągiem znaków. To, że na opakowaniu jajka są zachwalane, nie oznacza, że hodowla, z której pochodzą jest przyjazna dla kur. Liczy się przede wszystkim pierwsza cyfra na stempelku.

Sposób hodowli kur

Pierwsza cyfra oznacza sposób, w jaki była hodowana kura. Do oznaczenia używa się cyfr od 0 do 3.

0 to chów ekologiczny. Kura może swobodnie sobie spacerować, karmiona jest ekologiczną paszą, sama też skubie to, co spotka po drodze. 1 to chów na wolnym wybiegu - kury mają grzędy, ale opuszczają kurnik. 2 oznacza chów ściółkowy - kury nie mają dostępu do świeżego powietrza, poruszają się tylko w obrębie kurnika. 3 to chów klatkowy - kury są hodowane w klatkach, z których nie mają możliwości wyjścia na zewnątrz.

Reklama

W Polsce większość sprzedawanych jaj (ok. 90 proc) to wciąż te od kur hodowanych w klatkach. 

Kolejna pozycja w numerze jajka (PL), to oznaczenie kraju w Unii Europejskiej. Kolejne dwucyfrowe oznaczenia to:

- 11 - kod województwa,

- 22 - kod powiatu,

- 33 - zakres i rodzaj działalności firmy,

- 44 - kod fermy w danym powiecie.


Oznaczenia poszczególnych województw to:

- 02 - dolnośląskie,

-  04 - kujawsko-pomorskie,

- 06 - lubelskie,

- 08 - lubuskie,

- 10 - łódzkie,

- 12 - małopolskie,

- 14 - mazowieckie,

- 16 - opolskie,

- 18 - podkarpackie,

- 20 - podlaskie,

- 22 - pomorskie,

- 24 - śląskie,

- 26 - świętokrzyskie,

- 28 - warmińsko-mazurskie,

- 30 - wielkopolskie,

- 32 - zachodniopomorskie.

Kody powiatów można znaleźć w spisach Głównego Urzędu Statystycznego.

Często na targu można spotkać jaja bez żadnych oznaczeń. Są to jajka, które pochodzą z małych hodowli, to jest poniżej 50 kur. Przy takich jajkach również powinna się znajdować informacja o ich pochodzeniu.

Rozmiar też się liczy

Przy wybieraniu jajek zwracaj uwagę nie tylko na oznaczenie chowu. Warto kupować mniejsze jajka, dlaczego? Duże jajko zwykle oznacza, że kura była karmiona mechanicznie i sztucznie. Duże jajka mają też mniej wytrzymałą skorupkę - łatwiej o uszkodzenia przy transporcie, czy o pęknięcie przy gotowaniu.

Sara Bounaoui


RMF24
Dowiedz się więcej na temat: jaja | jajka kurze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy