Reklama

Wyjątkowe właściwości czystka

Oczyszcza organizm, leczy grzybicę stóp i dodaje energii. To tylko namiastka cennych właściwości prozdrowotnych czystka. Mało popularnej dzikiej rośliny, która pochodzi z Grecji. W suszonej wersji możesz go dostać w aptece lub w drogerii. Pij codziennie napar z czystka, a przekonasz się o jego dobroczynnym działaniu na zdrowie i urodę. Poniżej przedstawiamy cenne właściwości tej rośliny.

Kilka słów o roślinie

Czystek to ozdobny krzew, nazywany również różą skalną, który pochodzi ze wzgórz Krety. Obecnie rośnie dziko głównie w Europie południowo-wschodniej, Afryce i Azji. Można go spotkać m. in. w Grecji, we Włoszech, Francji, Bułgarii, Albanii, Tunezji, Syrii, Maroko i Libanie. W Polsce czystek rośnie wyłącznie w uprawie.

Warto wiedzieć, że roślina ta była już stosowana w starożytności jako środek leczący choroby układu oddechowego i układu pokarmowego. Czystek przykładano również do ran, by szybciej się goiły.

Wygląd

Krzew czystka osiąga od 60 do 100 centymetrów wysokości. Jego kwiat jest bardzo delikatny i niestety mało odporny na zniszczenia. Występuje najczęściej w kolorze białym lub wielu odmianach różu. Posiada charakterystyczne pomarszczone płatki, które rozwijają się rano, a opadają wieczorem.

Reklama

Właściwości lecznicze i poprawiające urodę

Tej oryginalnej roślinie przypisuje się wiele właściwości leczniczych i pozytywnie działających na urodę. To wszystko dzięki antyoksydantom, których spore ilości zawiera róża skalna.

To cenne zioło pierwszorzędnie wzmacnia nasz układ odpornościowy, chroniąc organizm przed chorobami. Oto kilka najważniejszych właściwości prozdrowotnych czystka:

1. Hamuje rozwój stanów zapalnych w organizmie.

2. Działa antyalergicznie i zmniejsza wydzielanie histaminy.

3. Usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu, dlatego polecany jest palaczom.

4. Leczy boreliozę.

5. Regularnie pity potrafi rozpuścić skrzepy krwi i niebezpieczne zatory.

6. Dzięki działaniu antybakteryjnemu i antygrzybicznemu czystek może być stosowany jako środek leczący trądzik, grzybicę, łupież lub zakażenia bakteryjne i wirusowe.

7. Obniża poziom złego cholesterolu.

8. Okład z czystka przyspiesza gojenie się ran.

9. Leczy choroby górnych dróg oddechowych.

10. Wzmacnia i oczyszcza organizm.

Napar i okłady z czystka mogą wspomóc leczenie wielu poważnych chorób. Ponadto, regularne picie herbatki z róży skalnej dobroczynnie wpływa na urodę, m. in.:

1. Wspomaga przemianę materii, co pozwala nam utrzymać szczupłą sylwetkę.

2. Napar z czystka wybiela szkliwo zębów.

3. Mycie twarzy naparem z czystka zmniejsza wydzielanie sebum.

4. Usuwa przykry zapach potu.

5. Maseczka na włosy z czystka wzmacnia je i dodaje im blasku.

Jak go stosować?

By przekonać się o wyjątkowych właściwościach tego cennego zioła, najlepiej regularnie pić napar przygotowany na jego bazie. Herbatkę z czystka zaleca się pić raz dziennie i regularnie. Z suszonej rośliny możesz przygotować również okłady, które pomogą złagodzić podrażnienia skóry. Ponadto, możesz dodać czystek do kąpieli, przygotować na jego bazie płukankę do ust lub inhalacje, które wspomogą leczenie kaszlu i kataru.

Czystek można wykorzystywać na różne sposoby i stosować go jako preparat wspomagający leczenie wielu chorób. Z pewnością nie pożałujesz inwestycji w to cenne zioło. Suszony czystek dostaniesz w aptece lub drogeriach.

Warto wiedzieć

Badania wykazały, że picie herbatki z czystka nie powoduje żadnych skutków ubocznych, które możemy odczuwać np. po wypiciu zbyt dużej ilości zielonej herbaty. Mimo to, nie należy przesadzać z piciem naparu na bazie tego zioła.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czystek właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy