Wyniki w porządku, skąd ta niestrawność?
Zauważyłaś, że gdy się zdenerwujesz, boli cię brzuch? Możliwe, że przyczyną twoich dolegliwości jest zespół jelita drażliwego.
Taki ból może ci się przydarzyć zupełnie znienacka albo rozwijać się powoli. Niektórzy chorzy na zespół jelita drażliwego skarżą się na ucisk, inni cierpią z powodu kolek, wzdęć czy skurczów, jeszcze inni skarżą się na uczucie przepełnienia w żołądku, burczenie w brzuchu, zaparcia i uporczywe biegunki (czasem te dwa ostatnie objawy pojawiają naprzemiennie).
Na zespół jelita drażliwego (IBS) choruje około 30 proc. ludzi. Większość z nich to osoby w wieku 30-50 lat, a ponad dwie trzecie chorych stanowią kobiety. Choć IBS nie jest niebezpieczny, dolegliwości z nim związane mogą bardzo uprzykrzyć życie, a czasem nawet zupełnie uniemożliwić normalne funkcjonowanie.
Zbadaj się
Jak można rozpoznać, czy chorujesz właśnie na IBS?
Pierwszy krok to zrobienie badań wykluczających inne schorzenia, które mogą dawać podobne objawy (m.in.: choroba uchyłkowa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nowotwór, celiakia, cukrzyca). Gdy zgłosisz się do lekarza, możesz więc zostać skierowana m.in.: na gastroskopię, kolonoskopię, badanie radiologiczne okrężnicy oraz USG jamy brzusznej. Dopiero gdy wyniki zleconych badań okażą się prawidłowe, lekarz będzie mógł zdiagnozować zespół jelita drażliwego i rozpocząć leczenie.
Tylko objawowo
Ponieważ przyczyną IBS nie jest organiczna nieprawidłowość, a zaburzenia czynnościowe jelita grubego, celem terapii jest zlikwidowanie albo przynajmniej złagodzenie kłopotliwych dolegliwości. W zależności od rodzaju objawów, lekarz przepisze ci więc środki rozkurczowe, przeciw biegunkowe i przeciwzaparciowe. Żeby złagodzić skutki tej dolegliwości, powinnaś też nieco zmodyfikować swoje dietetyczne przyzwyczajenia. Lekarze zalecają zwykle, by zacząć jeść posiłki o stałych porach i zadbać, by porcje nie były zbyt duże, bo przejadanie się nasila dolegliwości.
To przez nerwy
Leczenie tej dolegliwości bardzo często obejmuje także naukę radzenia sobie ze stresem i psychoterapię. Czasem lekarze kierują cierpiące z powodu tego schorzenia osoby na konsultację do psychiatry. Zespół jelita drażliwego jest bowiem uważany za chorobę, która rozwija się u osób, które nie radzą sobie ze stresem (ze statystyk wynika, że u około 90 proc. ludzi, u których zdiagnozowano IBS, lekarze stwierdzają również występowanie objawów depresyjnych, nerwicowych, albo lękowych).
Możesz nie zdawać sobie sprawy z przyczyn choroby, bo dolegliwości związane z IBS nie zawsze pojawiają się w chwili, gdy przeżywasz stres - zdarza się, że brzuch zaczyna cię boleć kilka godzin później, a nawet następnego dnia. Z tego powodu jednym z elementów terapii jest zwykle analiza sytuacji, w których pojawiają się dolegliwości.