Reklama

Wypadki w domu

Najczęściej ulegają im dzieci w wieku od 1 do 5 lat. Czy wiesz, co zrobić, gdy twój smyk się zakrztusi, obleje gorącym płynem lub spadnie z przewijaka?

Zadławienie, zakrztuszenie

Dziecko nieprzerwanie kaszle, ma kłopoty ze swobodnym oddychaniem oraz sinieje na twarzy. Aby udzielić brzdącowi pierwszej pomocy:

1. Zachęć malca do samodzielnego odkrztuszenia ciała obcego z dróg oddechowch.

2. Uderz smyka mocno 5 razy między łopatkami. Pochyl dławiące się dziecko lekko do przodu, a następnie 5 razy mocno uderz otwartą dłonią w plecy między łopatkami malucha. Gdy to nie pomoże, przystąp do punktu 3.

3. Wykonaj 5 uciśnięć klatki piersiowej. Szybko uklęknij za malcem, pochyl go lekko do przodu. Potem ułóż swoje ramiona pod jego ramionami, obejmując tułów. Jedną dłoń zaciśnij w pięść i ułóż ją tuż pod żebrami, tam gdzie schodzą się do mostka. 5 razy uciśnij miękką część brzucha, tak aby wcisnąć swoją pięść lekko pod żebra. Wykonuj tę czynność stanowczo, ale delikatnie.

Reklama

4. Na zmianę uderzaj między łopatkami i uciskaj klatkę piersiową, dopóki ciało obce nie wypadnie i malec nie zacznie oddychać.

5. Natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe. Nawet jeśli po zakrztuszeniu dziecko dojdzie do siebie, zadzwoń po karetkę. Dyspozytor zada ci kilka pytań i albo wyśle ratowników, albo skieruje cię do najbliższego szpitala.

Oparzenie

Poparzona skóra jest czerwona i dotkliwie piecze. Pojawiają się na niej też pęcherze z płynem.

1. Szybko schłodź oparzoną część ciała. Najlepiej od razu włóż ją pod strumień czystej, letniej wody i trzymaj tak przez około 15 minut.

2. Nie próbuj odrywać odzieży przylegającej do oparzonego ciała.

3. Gdy oparzenie jest bardzo rozległe (np. całe plecy), schładzaj je tylko przez minutę, a następnie załóż opatrunek. Uważaj, by nie wychłodzić dziecka i szybko zadzwoń po pogotowie. 4. Załóż opatrunek. W domowej apteczce powinien znaleźć się opatrunek hydrożelowy na oparzenia. Jeśli go nie masz, nie przerywaj schładzania wodą (zwiększaj temperaturę wody aż do ciepłej). Okryj resztę ciała dziecka, by zapobiec wychłodzeniu.

5. Zadzwoń pod 999 lub 112 i zapytaj, co robić dalej.

Upadek z tapczanu lub przewijaka

Po uderzeniu w głowę zazwyczaj pojawia się guz oraz ból. Podczas zdarzenia malec może również uszkodzić sobie naskórek. Oto, co robić:

1. Jeśli maluch ma guza lub siniaka, przyłóż lód zawinięty w ręcznik.

2. Połóż dziecko do łóżka w zaciemnionym pokoju. Sen jest naturalną reakcją w przypadku urazu głowy. Przez około 1-2 godziny uważnie jednak obserwuj, czy maluch nie wymiotuje lub nie ma zaburzeń świadomości. Gdy zauważysz coś niepokojącego, jedź z nim do szpitala.

3. Nie podawaj malcowi żadnych tabletek przeciwbólowych, nie dawaj mu też nic do picia ani jedzenia. Jeśli okaże się, że trzeba wykonać tomografię komputerową, szkrab musi być 5-6 godzin po posiłku.

4. Gdy dziecko ma niewielką ranę, przemyj ją wodą utlenioną, a potem załóż opatrunek lub plaster. Większe rozcięcie wymaga szycia, więc niezwłocznie zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 999 i dowiedz się, co robić dalej.

5. Do szpitala zabierz ze sobą książeczkę zdrowia dziecka. Chirurg przed zabiegiem będzie chciał sprawdzić daty ostatnich szczepień, m.in. przeciw tężcowi.

Porażenie prądem

Natychmiast wyciągnij wtyczkę z kontaktu, wyłącz korki albo odsuń przewód elektryczny.

1. Poparzone miejsca na ciele malucha chłodź przez 10 minut pod zimną wodą.

2. Delikatnie przemyj rany wodą utlenioną, a następnie załóż na nie jałowy opatrunek.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy