Wyprostuj się na zdrowie
Ból pleców, ramion i krzyża - to objawy niewłaściwej postawy, szczególnie jeśli większość czasu w ciągu dnia spędzamy w pozycji siedzącej. Jak podkreślają eksperci niewłaściwa postawa może również negatywnie wpływać na oddech.
- Postawa odnosi się do preferowanego biomechanicznych dostosowania ciała. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ minimalizuje niechciane obciążenia i pozwala uniknąć dolegliwości bólowych w przyszłości - zauważa Eric Robertson, fizjoterapeuta dyrektor ds. edukacji w Kaiser Permanente w Północnej Kalifornii i rzecznik American Physical Therapy Association. Robertson w rozmowie z Live Science wskazał, że niewłaściwa postawa może być również odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia, sprawności, siły ale i słabości organizmu.
Głównym objawem, ale i skutkiem niewłaściwej postawy są różnorakie bóle. Jak wskazuje fizjoterapeutka Jill Henderzahs-Mason odczuwany w okolicach szyi, ramion czy pleców dyskomfort albo ból może mieć również negatywny wpływ na naszą zdolność ruchową. Dodaje, że postawa, w której ramiona skierowane są do przodu znacznie utrudnia właściwe oddychanie.
- Takie osoby poruszają się zwykle wolniej i są bardziej narażone na różnego rodzaju kontuzje i urazy - przestrzega Henderzahs-Mason. Poza oczywistymi względami czysto zdrowotnymi, ekspert podkreśla również walory psychologiczne i zapewnia, że wyprostowana postawa sprawia, że czujemy się lepiej i jesteśmy bardziej pewni siebie.
- Liczne badania psychologiczne wskazują, że osoby zgarbione wydają się mniej pewne siebie, a nawet mniej kompetentne w ocenie innych. Co więcej istnieją również dowody naukowe sugerujące, że osoby takie są bardziej narażone na depresję. Zatem nie bez znaczenia jest fakt, że pewna siebie, wyprostowana sylwetka korzystnie wpływa również na nasz humor i poziom energii, znacznie poprawiając te dwa aspekty naszego samopoczucia - przyznaje Jill Henderzahs-Mason.