Reklama

Wysypka na ciele - sprawdź co może oznaczać

Bardzo ważne, aby wszyscy, a szczególnie rodzice, bacznie obserwowali każdą wolno pojawiającą się wysypkę skórną, która może przekształcić się w zagrażający życiu stan. Poniżej opisano siedem najczęściej spotykanych wysypek, które łatwo zaobserwować i których nie można ignorować. Jeżeli są niezakaźne istnieją duże szanse, że można je leczyć naturalnymi sposobami lub lekami dostępnymi bez recepty.

Grzybica

Schorzenie to polega na obecności grzyba, który żywi się martwym naskórkiem, włosami oraz tkanką otaczającą paznokcie. Wysypka w początkowej fazie jest czerwona i łuskowa, po czym przekształca się w czerwony, swędzący krąg z pęcherzykami lub łuskowatą strukturą na obrzeżach. Grzybicę leczy się przy pomocy maści przeciwgrzybiczych.

Rumień zakaźny

Ta zazwyczaj łagodna choroba zakaźna charakteryzująca się się rumianą, czerwoną wysypką na twarzy i objawami grypopodobnymi, mija zwykle w przeciągu kilku tygodni. Zarażenie następuje zwykle poprzez kaszel i kichanie. Leczenie polega na odpoczynku w łóżku, przyjmowaniu płynów i leków przeciwbólowych.

Reklama

Ospa wietrzna

Jest to poważna choroba, na szczęście obecnie rzadko spotykana, dzięki szczepieniom. Choroba przebiega w kilku etapach, podczas których wysypka obejmująca całe ciało występuje w formie pęcherzy, które następnie pękają, zasychają aż wreszcie zamieniają się w swędzące strupy.

Pęcherzyca

Ta choroba wywołana przez bakterię charakteryzuje się ranami lub pęcherzami. Pęcherze pękają i sączą się, a następnie zamieniają się w żółto-brązowe strupy. Wysypka obejmuje całe ciało, ale dominuje w okolicach ust i nosa. Choroba zazwyczaj roznosi się poprzez bezpośredni kontakt skóra do skóry, lub za pośrednictwem ręcznika, zabawek lub ekwipunku sportowego używanych przez osobę chorą. Leczenie wymaga zastosowania maści z antybiotykiem.

Potówki

Każdy z nas doświadczył w swoim życiu potówek, które powstają na skutek zablokowania gruczołów potowych. Zazwyczaj potówki pojawiają się początkowo w postaci małych czerwonych lub różowych krostek na głowie, karku oraz ramionach. Leczenie polega na pozbyciu się zbędnych warstw ubrań i zaaplikowaniu zimnego kompresu na obszary zajęte wysypką.

Kontaktowe zapalenie skóry

Pojawia się na skutek kontaktu z roślinami lub określonymi produktami spożywczymi, albo też detergentami czy mydłami. Wysypka pojawia się w przeciągu 48 godzin po pierwszym kontakcie skórnym. Objawy to lekkie zaczerwienienie lub wysypka w postaci małych czerwonych krostek. Zazwyczaj symptomy ustępują po dwóch tygodniach a leczy się je 1-procentowym hydrokortyzonem lub innym specyfikiem o właściwościach przeciwzapalnych.

Półpasiec

Wywołany reaktywacją uśpionego wirusa ospy wietrznej z dzieciństwa, półpasiec może być bolesny lub swędzący. Często objawy takie jak ból, swędzenie, pieczenie lub mrowienie pojawiają się przed wysypką. Niemiła dla oka wysypka składa się z pęcherzy, które przekształcają się w czerwonawe strupy.

Będąca objawem półpaśca wysypka może pojawić się na torsie, ale równie dobrze może objąć każdą inną część ciała. Zazwyczaj stosuje się szczepionki na tę chorobę. Jej leczenie zwykle wymaga zastosowania leków, ale niektórzy przechodzą półpasiec tak łagodnie, że nie zaleca się żadnych medykamentów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy