Wzdęcia: Przyczyny powstawania i odpowiednia dieta
Wzdęcia to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Towarzyszy wielu osobom, ale mało kto wie, jak one powstają. Niektórzy łączą je z niewłaściwą dietą, a inni z alergiami pokarmowymi. Okazuje się również, że mogą być one symptomem problemów z układem pokarmowym. Dodatkowo często nasze przyzwyczajenia mogą wzmagać tę nieprzyjemną dolegliwość. Jak powstają wzdęcia? Jak się przed nimi bronić? Podpowiadamy.
Powstawanie gazów w organizmie ma dwie przyczyny. Pierwsza wiąże się z dostarczeniem przez przypadek powietrza do układu pokarmowego: np. podczas mówienia w trakcie jedzenia, żucia gumy albo picia gazowanych napojów. Drugą przyczyną ich powstawania jest rozkładanie w jelicie grubym skrobi, siarki, cukrów itp., w konsekwencji czego powstaje wodór, metan i dwutlenek węgla. Dlatego spożywanie niektórych produktów wzmaga też produkcję nieprzyjemnego zapachu, ale też są takie, które go neutralizują (np. kminek).
Nadmierna produkcja gazów w organizmie doprowadza do wzdęć. Osoba, która cierpi na schorzenie, skarży się na zwiększoną objętość brzucha, jego ucisk oraz uczucie wypełnienia jelit. Przypadłości towarzyszy często ból brzucha, niestrawność oraz biegunki. Fakt powstawania wzdęć może byś skutkiem niewłaściwej diety, która obfituje w nadmiar białka zawartego w czerwonym mięsie albo większym spożyciu roślin strączkowych. Wzdęcia mogą też być symptomem poważniejszego schorzenia, takie jak zespół jelita drażliwego, problemy z motoryką jelit oraz wystąpieniem alergii pokarmowych (np. nietolerancją laktozy bądź fruktozy).
Jak pozbyć się wzdęć?
Pierwszym krokiem w pozbyciu problemu się wzdęć jest wizyta u lekarza i ustalenie przyczyn ich występowania. Jeśli specjalista wykluczy podłoże chorobowe, to można przypuszczać, że winę za ich powstawanie odpowiedzialny jest przyjmowany pokarm. Dlatego najlepiej zrezygnować z części potraw, które zwierają produkty ciężkostrawne i wzdymające (rośliny strączkowe, cebula, kalafior, brokuły a nawet niektóre owoce takie jak gruszki). Koniecznie należy zwrócić uwagę na kulturę spożywania posiłku – warto wprowadzić rytuał polegający na jedzeniu w ciszy i spokoju. Najlepiej powstrzymać się wtedy od rozmów, by powietrze nie dostawało się do układu pokarmowego. Dobrze jest pobudzić ruchy robaczkowe jelit do lepszego trawienia pokarmów - w tym celu można udać się np. na spacer albo wykonać inną drobną aktywność fizyczną.
Prócz zmiany stylu życia i wyeliminowania produktów wzdymających warto posiłkować się produktami, które łączą gazy w jelitach. W aptece można otrzymać specjalne preparaty, które szybko rozwiązują problem. Warto też wspomagać się żywymi kulturami bakterii, które znajdują się w jogurtach naturalnych – jednak jest to polecane wyłącznie osobom, które nie cierpią z powodu nietolerancji laktozy. Ogromnym sprzymierzeńcem jelit są zioła. Warto sięgać po nie, aby zniwelować albo zapobiec powstawaniu wzdęć. Najlepiej przygotować napar z rumianku, imbiru, kopru włoskiego, mięty oraz melisy.