Reklama

Za dużo włosków? To się leczy!

Nadmierne owłosienie może być nie tylko defektem urody, ale skutkiem poważniejszych schorzeń.

Ciało każdej z nas pokrywa delikatny meszek. Naturalne są nawet pojedyncze włoski w nietypowych miejscach, np. na brzuchu lub wokół brodawek. Jeśli jednak widoczne owłosienie pojawia się w tzw. męskich miejscach (ciemne włoski na policzkach, na plecach) trzeba iść do lekarza, by sprawdzić, skąd się bierze nadmierne owłosienie oraz jak je pokonać.

Najczęstsze przyczyny

Nadmiernie owłosienie zwykle jest oznaką zbyt wielu męskich hormonów (androgenów) w organizmie kobiety. Takie zaburzenia mogą towarzyszyć różnym chorobom.

Zespół policystycznych jajników

Reklama

Oprócz nadmiernego owłosienia objawia się m.in. obniżeniem głosu, brakiem miesiączki, łysieniem na głowie.

Nadmiar prolaktyny

Poziom tego hormonu podnosi m.in. silny stres, wysiłek, ciąża i karmienie piersią, niektóre leki. Choroba powoduje także problemy z zajściem w ciążę, zaburzenia cyklu, mlekotok.

Przerost kory nadnerczy

Charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem hormonów nadnerczowych. Powoduje łojotok, łysienie skroniowe, zaburzenia cyklu.

Otyłość

Nadmiar włosków często dotyczy kobiet otyłych. Tkanka tłuszczowa zaburza gospodarkę hormonalną.

Ważne! Zbyt wiele włosków może być efektem ubocznym terapii lekami, np. stosowanymi w leczeniu bezpłodności, endometriozy, padaczki oraz przy nadciśnieniu.

Konieczne badania

Sama nie jesteś w stanie stwierdzić, co może powodować u ciebie nadmierne owłosienie. Co więcej, może się okazać, że liczba włosków (nawet jeśli wydaje ci się stanowczo zbyt duża), mieści się jednak w normie. O tym, czy jesteś zdrowa, powiedzą wyniki badań zleconych przez ginekologa lub endokrynologa.

Testy hormonalne

Są to testy z krwi. Dotyczą hormonów płciowych, określają poziom testosteronu i jego pochodnych. Jeśli nie dają one odpowiedzi, bada się również poziom hormonów wydzielanych przez tarczycę i przysadkę mózgową (np. nadnerczowych). Niektóre z tych badań należy wykonać w określonym dniu cyklu. Dokładne instrukcje otrzymasz od lekarza.

Dodatkowe zabiegi

W przypadku gdy lekarz podejrzewa np. zaburzenia w funkcjonowaniu jajników, konieczne jest badanie ginekologiczne oraz USG transwaginalne. Pozwalają one wykryć nieprawidłowości.

Ważne! Przed wizytą u lekarza nie depiluj się, bo utrudnisz postawienie diagnozy. Specjalista musi obejrzeć włoski.

Jak zapanować nad chorobą?

Aby zahamować nadmierne owłosienie, konieczna jest terapia dostosowana do powodującego ten problem schorzenia.

Przyjmowanie leków

W przypadku chorób wywołanych nadmiarem androgenów (np. w zespole policystycznych jajników, przeroście kory nadnerczy lub hiperprolaktynemii) konieczna jest terapia hormonalna. Ginekolog lub endokrynolog może przepisać leki regulujące te zaburzenia oraz tabletki antykoncepcyjne mające silne działanie antyandrogenne.

O tym pamiętaj!

Leczenie schorzenia nie należy do łatwych. Terapia hormonalna może potrwać kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Efekty nie są także widoczne od razu. Warto pamiętać, że leczenie nie spowoduje wypadnięcia tych włosów, które już wyrosły, ale zahamuje pojawianie się nowych.


Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy