Zabrzański dietetyk każdemu pomoże schudnąć
Dietetyk pomoże prawidłowo obliczyć wskaźnik masy ciała, ustali dietę, podpowie czy konieczna jest dalsza diagnostyka - w Szpitalu Miejskim w Zabrzu wystartował Dietetyczny Punkt Konsultacyjny. Bezpłatne porady są dostępne dla wszystkich mieszkańców regionu.
Zabrzańscy specjaliści przypominają, że nadwaga i otyłość wiążą się z ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, zwyrodnienia stawów, kamicy pęcherzyka żółciowego oraz zespołu obturacyjnego bezdechu sennego. Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Stwierdzono, że osoby otyłe często cierpią na zaburzenia lękowe i depresyjne.
"Walka z otyłością to walka o zdrowie, a nawet życie. Zmniejszenie tkanki tłuszczowej oznacza obniżenie ryzyka śmierci o 20 proc." - podkreśliła koordynator zespołu ds. promocji zdrowia w Szpitalu Miejskim w Zabrzu Ewelina Kocur.
Podczas pierwszej wizyty pacjenta w Dietetycznym Punkcie Konsultacyjnym dietetyk przeprowadza wywiad zdrowotny i dietetyczny z pacjentem. "Pytam o zwyczaje żywieniowe, styl życia, historię chorób. Po spotkaniu pacjent dostaje ode mnie szczegółowe zalecenia żywnościowe.
Wie, jaka jest jego dzienna racja pokarmowa, potrafi liczyć kalorie i obliczyć indeks masy ciała. Na kolejnych spotkaniach omawiamy postępy we wprowadzaniu diety. Pacjent jest pod moją stałą kontrolą" - wyjaśniła dietetyk Szpitala Miejskiego w Zabrzu Joanna Jurkiewicz.
Co ważne, dieta nie musi oznaczać głodówki. "Naszym pacjentom często dieta kojarzy się tylko z wyrzeczeniami, dlatego dość szybko rezygnują z walki z dodatkowymi kilogramami. Chcemy poprzez profesjonalne porady dietetyczne nauczyć ich, jak jeść, żeby schudnąć.
Dieta nie powinna wiązać się z niejedzeniem. Jemy pięć posiłków dziennie, o tych samych godzinach, przy zachowaniu zasady spożycia ostatniego posiłku na 3-4 godz. przed snem" - przypomniała Joanna Jurkiewicz.
Z porad Dietetycznego Punktu Konsultacyjnego mogą skorzystać nie tylko pacjenci Szpitala Miejskiego w Zabrzu. "Zapraszamy mieszkańców Zabrza i okolicznych miast, którzy chcą zadbać o własne zdrowie i formę.
Często zdarza się, że lekarz zaleca redukcję masy ciała przed planowanym zabiegiem, ponieważ otyłość zwiększa ryzyko powikłań. Nasz program będzie w tym pomocny" - podkreśliła Ewelina Kocur.
Bezpłatne konsultacje w zabrzańskim Szpitalu Miejskim udzielane są w ramach projektu "Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej". Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.