Zaburzenia tarczy: Czego powinni unikać pacjenci?
Nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy i guzy tarczycy to najczęstsze przykłady chorób mających związek z zaburzeniami pracy tarczycy. Większość z nich ma podłoże genetyczne. Jeśli nie są odpowiednio leczone, mogę wpływać negatywnie na metabolizm i zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, osteoporozy i niepłodności. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak minimalizować objawy i skutki schorzeń tarczycy.
Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że odpowiednie radzenie sobie ze stresem jest jedną z najważniejszych kwestii. Dawkowany w nadmiernych ilościach może powodować natężenie dolegliwości tarczycy. Jak to możliwe? Jeśli nasz organizm uwalnia zbyt duże dawki kortyzolu (hormonu stresu), może to zakłócać produkcję hormonów tarczycy.
W odpowiednim radzeniu sobie ze stresem z pewnością pomogą ci zajęcia jogi, medytacja, masaż, ćwiczenia relaksacyjne oraz przestrzeganie zasad zdrowej diety.
Łączenie leków na tarczycę z kawą
Tabletki na tarczycę działają najlepiej, gdy zażywane są na pusty żołądek, gdyż pomaga to w lepszej absorpcji substancji czynnej. Najlepiej przyjmować je rano, 30 do 60 minut przed zjedzeniem śniadania. Alternatywnie możesz brać tabletki na dwie do trzech godzin przed pójściem do łóżka.
Uwaga! Nigdy nie łącz leków na zaburzenia pracy tarczycy wraz z błonnikiem, żywnością produkowaną na bazie mleka, z probiotykami, sokami owocowymi z dodatkową dawką wapnia, z żelazem lub innymi dodatkami mineralnymi, a także z kawą. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu popicie tabletki szklanką wody.
Jeśli cierpisz na zaburzenia tarczycy, powinnaś ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Jeśli chcesz wyregulować poziom hormonów:
- nie przerywaj terapii zaleconej przez lekarza na własną rękę, nawet jeśli czujesz się dobrze
- nie stosuje na własną rękę innych leków - nieodpowiednio dobrane dawki mogą zrujnować zdrowie twojej tarczycy.
Jednocześnie należy regularnie badać poziom hormonu tyreotropowego (TSH), czyli de facto sumiennie wykonywać badanie krwi, czyli co najmniej dwa razy w roku.
Regularne palenie
Pacjentom z zaburzeniami tarczycy palenie, a także ekspozycja na dym tytoniowy szkodzi szczególnie, zwłaszcza, że nawyk palenia papierosów generuje większe ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych tarczycy. Zawarte w dymie papierosowym związki hamują wychwytywanie jodu i blokują proces syntezy hormonów. Jeśli chcesz zapobiec dalszemu rozwojowi choroby, staraj się wyeliminować nałóg.
Nadmierne spożywanie surowych warzyw krzyżowych może być szkodliwe dla osób cierpiących na zaburzenia tarczycy, zwłaszcza dla pacjentów z niedoborem jodu. Zawierają one związki zwane glukozynolanami, które mogą zakłócać wytwarzanie przez tarczycę hormonów. (Przykłady warzyw krzyżowych to kapusta, kalafior, brokuły, szpinak, boćwina, brukselka).
Jedzenie soi i produktów sojowych
Soja zawiera fitoestrogeny, związki, które wpływają na funkcje tarczycy i zakłócają wchłanianie hormonów wytwarzanych przez gruczoł tarczycy.
Ogranicz zatem spożycie produktów sojowych, a także unikaj przyjmowania produktów z dodatkiem soi genetycznie zmodyfikowanej; takich jak ser sojowy, olej sojowy, lody na bazie mleka sojowego i kotlety sojowe.