Zadbaj o profilaktykę włosów, zanim ci wypadną
Zwykły szampon to za mało. - Powinniśmy czytać etykiety, bo często kupujemy coś, co w ogóle nie ma żadnego działania - mówi Anna Mackojć. Trycholog i ekspert kampanii promującej profilaktykę włosów radzi, by w trosce o ich kondycję zadbać o zdrową dietę.
Ogólnopolska kampania edukacyjna "Moja REGENeracja" ma szerzyć wiedzę na temat zapobiegania nadmiernemu wypadaniu włosów (normą jest, że dziennie tracimy ich około 100) oraz ochrony skóry. Anna Mackojć, trycholog i ekspert kampanii w rozmowie z PAP Life przyznaje, że zaniedbanie profilaktyki jest dużym problemem.
- Jest potrzeba uświadomienia społeczeństwa, żeby korzystać z odpowiednich dla nas produktów. Pacjenci często zgłaszają się do gabinetu za późno na to, żeby im pomóc - mówi.
Właściwa profilaktyka włosów to korzystanie z odpowiednich produktów.
- Przede wszystkim powinniśmy czytać etykiety, bo tak naprawdę często kupujemy coś, co w ogóle nie ma żadnego działania. Myjemy tym głowę no co dzień, a potem, kiedy pojawia się łupież czy łojotok, pojawia się też zaskoczenie - tłumaczy PAP Life Mackojć.
Jedni używają tylko szamponu, inni dodatkowo odżywki. Jednak dla niektórych może się to okazać niewystarczające. To, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów, jest sprawą indywidualną. Jeśli sami nie wiemy, jakie kosmetyki będą dla nas odpowiednie, warto skorzystać z pomocy trychologa.
- Produkty dobiera się w zależności od kondycji skóry. Do skóry głowy powinniśmy wybierać te typowo myjące. Szampon ma regulować pracę gruczołów łojowych i potowych. Maska czy odżywka kondycjonuje włosy. W zależności od potrzeb, od długości włosa, od tego, czy chcemy, żeby włosy lepiej się rozczesywały, czy jeśli chcemy nawilżyć suche włosy - należy dobrać je do kondycji swojej łuski włosowej - wyjaśnia ekspert.
Z przeprowadzonego na zlecenie kampanii raportu "Męska głowa do kontroli" wynika, że mężczyźni narzekają na efekty łysienia, ale w większości nie stosują środków zapobiegawczych. Ekspertka podkreśla, że profilaktyka może zapobiec wypadaniu włosów.
- Stosowanie prawidłowych szamponów, odpowiednie badania profilaktyczne też - radzi i podaje, że kobiety badają się raczej regularnie, natomiast mężczyźni już nie.
- Kiedy mężczyźni słyszą, że mają wykonać badanie są bardzo zdziwieni - zdradza ekspert.
Mackojć zaleca zdrowy tryb życia i zdrową dietę, która również ma wpływ na stan naszych włosów. W trosce o ich kondycję najpierw należy zwrócić uwagę na to, co spożywamy na co dzień.
- Jeżeli chodzi o suplementy, tu znowu kłania się profilaktyka żywieniowa - jeżeli nie wiemy, czy powinniśmy spożywać dany produkt, czy powinniśmy korzystać z danych substytutów, to powinniśmy to przebadać. Osoby, które są na bardzo rygorystycznych dietach często mają spadki żelaza. To powoduje anemię, a w konsekwencji wypadanie włosów. Dlatego, jeżeli nie znamy poziomu żelaza, powinniśmy to najpierw zbadać, a dopiero potem zastanowić się nad tym, czy wdrożyć do diety więcej produktów bogatych w żelazo - kwituje Mackojć.