Reklama

Zakażenie Helicobacter pylori: Przyczyny, objawy, leczenie

Helicobacter pylori to bakteria, której nosicielami może być nawet 80 procent populacji. Do zakażenia dochodzi w banalny sposób - przez pocałunek lub picie z jednej butelki czy szklanki. Bakteria najczęściej zadomawia się w żołądku, kale i zębach. Wraz z rozwojem wyniszcza układ pokarmowy oraz zwiększa ryzyko powstania przewlekłych chorób żołądka. Niestety, zakażenie Helicobacter pylori często przebiega bezobjawowo. Wtedy bakteria niszczy organizm po cichu. W okresie letnim do zakażenia dochodzi znacznie łatwiej. Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić? Podpowiadamy.

Co to jest Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to bakteria o bardzo specyficznym, bo spiralnym kształcie. Żyje zazwyczaj w układzie pokarmowym, a konkretnie w żołądku, na powierzchni zębów oraz w kale. Natomiast rozmnaża się głównie w jelitach i przewodach żółciowych. Helicobacter pylori cechuje niezwykła łatwość przystosowywania się do warunków panujących w układzie pokarmowym. To dlatego, że wytwarza enzym, zwany ureazą, który zobojętnia pH żołądka, konkretnie zmienia go z kwaśnego na zasadowy. Efektem są dolegliwości trawienne oraz stany zapalne błony śluzowej żołądka.

Warto wiedzieć, że Helicobacter pylori jest również producentem toksyn, które mogą wywołać wrzody żołądka lub dwunastnicy. Jednym słowem, to bakteria, która powoduje sporo szkód w naszym organizmie. Niestety, często ich nie odczuwamy.

Reklama

Jak dochodzi do zakażenia Helicobacter pylori?

Statystyki dowodzą, że zakażenie bakterią Helicobacter pylori to powszechne zjawisko. Może dotyczyć nawet 80 procent populacji, jednak nie wszyscy z tego powodu chorują. Wiele osób pozostaje jedynie nosicielami. Do zakażenia bakterią dochodzi na skutek kontaktu oralno-oralnego lub oralno-fekalnego. Bakteria bardzo często przenosi się w wyniku pocałunku lub używania tych samych sztućców. Badania potwierdzają, że do większości zakażeń dochodzi w okresie dzieciństwa. Ich największy odsetek obecnie odnotowuje się w krajach rozwijających się.

Objawy charakterystyczne dla zakażenia Helicobacter pylori

W wyniku zakażenia bakterią Helicobacter pylori w żołądku rozwija się stan zapalny. W niektórych organizmach proces ten postępuje bardzo szybko, dając niepokojące objawy, które zmuszają chorego do udania się do specjalisty i wykonania badań. W takich przypadkach leczenie przynosi szybkie efekty. Niestety, w innych organizmach zakażenie przebiega bezobjawowo, a bakteria sukcesywnie wyniszcza układ pokarmowy.

Oto typowe objawy dla ostrej fazy zakażenia Helicobacter pylori:

* silne bóle brzucha i nadbrzusza;

* brak apetytu;

* nudności;

* zgaga;

* wzdęcia i zaparcia;

* dokuczliwa niestrawność;

* biegunka i wymioty;

* gorączka;

* ogólne osłabienie organizmu.

Diagnoza

Gdy wyżej wspomniane objawy utrzymują się około kilku dni, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zakażenie Helicobacter pylori można zdiagnozować na kilka sposobów. Najczęściej wykonuje się endoskopię lub gastroskopię ścian żołądka oraz pobiera wycinek błony śluzowej żołądka do badania w laboratorium. Zazwyczaj to wystarcza, by postawić diagnozę. Ponadto, można wykonać również badanie kału, testy przy udziale radioaktywnego węgla, a także serologiczne testy z krwi.

Nieleczone zakażenie bakterią Helicobacter pylori może prowadzić do rozwoju choroby wrzodowej, silnych stanów zapalnych błony śluzowej żołądka, a także nowotworu żołądka. Dlatego tak istotne jest wczesne wykrycie bakterii w organizmie i rozpoczęcie leczenia.

Leczenie

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori polega na całkowitym wyeliminowaniu z organizmu bakterii. Pozwala to zapobiec rozwojowi wspomnianych przewlekłych chorób. W tym celu choremu podaje się antybiotyki w różnej postaci. Jednak ta metoda przynosi pozytywne efekty wyłącznie w przypadku jednoczesnego stosowania inhibitora pompy protonowej (IPP). To lek zobojętniający sok żołądkowy. Taki rodzaj terapii prowadzi zazwyczaj do całkowitego wyzdrowienia pacjenta.

Zapobieganie

By zmniejszyć ryzyko zakażenia tą podstępną bakterią, należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny. Mowa o regularnym myciu rąk i zębów, używaniu wyłącznie swoich sztućców i naczyń oraz dbaniu o higienę okolic intymnych podczas stosunku oralnego. Warto też regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Helicobacter pylori często zadomawia się w zepsutych zębach. Wtedy rozwija się niezwykle szybko.

Naukowcy nie wykluczają, że w niedługim czasie powstanie szczepionka chroniąca organizm przed zakażeniem Helicobacter pylori. Byłby to przełom w leczeniu i diagnostyce choroby wrzodowej i raka żołądka.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama