Zakrzepica: Przyczyny, objawy, leczenie
Zakrzepica jest chorobą, która najczęściej występuje u osób po 40 roku życia, jednak coraz częściej dotyka także młodsze osoby. Jej objawy są często bagatelizowane i zrzucane na karb innych schorzeń, takich jak przetrenowanie czy przemęczenie. Zakrzepica jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do ostrej niewydolności krążeniowej, a nawet do śmierci. Dlatego kiedy wystąpią charakterystyczne symptomy choroby, należy udać się do lekarza. Na czym polega zakrzepica? Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie?
Zakrzepica, znana również jako żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, jest stanem zapalnym śródbłonka, którymi wyściełane są naczynia krwionośne. W tych miejscach tworzą się zakrzepy, zbudowane z płytek krwi, prowadzące do nieprawidłowego działania żył oraz zmniejszeniu ich prześwitu. Przyczynia się to do ich mniejszej przepustowości, a tworzący się zakrzep może wywołać groźne konsekwencje. Niejednokrotnie jest wchłaniany przez organizm, ale kiedy jest duży i oderwie się od ścianek nabłonka, może doprowadzić do śmierci.
Jak działa mechanizm żylny?
Krew płynąca w kierunku serca przeciwnie do siły grawitacji nie cofa się poprzez sprawne działanie zastawek. Jeśli pracują one nieprawidłowo, powodują stan zapalny nabłonka i powstawanie zakrzepów. Prawidłowe działanie żył zależy od wielu czynników, takich jak racjonalna dieta, unikanie używek, czy umiarkowana aktywność fizyczna. Na powstawanie zakrzepów wpływają również niektóre zabiegi operacyjne, unieruchomienie spowodowane leczeniem, ciąża i poród, a także nieprawidłowa krzepliwość krwi, nadciśnienie i niedociśnienie krwi czy stosowanie niektórych leków.
Zakrzepica najczęściej pojawia się w okolicach łydek, ale może tworzyć się niemal w każdym miejscu ciała. Najczęstszymi symptomami tworzących się zakrzepów są bóle, które przypominają skurcze i nasilają się w podczas ruchu. Często zakrzepicy towarzyszy obrzęk w okolicach kostki, ale może być również umiejscowiony w pobliżu uda lub podudzia. W tym miejscu skóra często jest zaczerwieniona i ciepła. Niekiedy podczas zakrzepicy pojawia się stan podgorączkowy albo gorączka, a niektórzy odczuwają przyspieszoną akcję serca. Jeśli pojawiają się wymienione objawy to znak, że należy udać się do lekarza.
Oderwanie się skrzepu
Skrzepy są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jeśli nie zostały wchłonięte przez organizm, mogę się odrywać i płynąć wraz z krwią. Mniejsze z nich zmniejszają prześwit żył i utrudniają przepływ krwi w innych miejscach krwiobiegu, natomiast większe mogą całkowicie je zablokować. Szczególnie niebezpieczne jest zatamowanie tętnicy płucnej, które prowadzi do śmierci. Jak się ono objawia? Przede wszystkim silnym i kłującym bólem w klatce piersiowej, dusznością, gorączką, kaszlem (czasem z krwią), zaburzeniami równowagi, a także utratą przytomności. Jeśli wystąpiły powyższe dolegliwości to znak, że trzeba niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.
Wcześnie zdiagnozowana zakrzepica jest łatwiejsza do wyleczenia. Przede wszystkim podawane są leki przeciwzakrzepowe, które zapobiegają oderwania się skrzepu, pomagają mu się wchłonąć oraz zapobiegają tworzeniu się nowych. Leki mają również za zadanie wzmocnienie i ochronę żył. W niektórych przypadkach konieczne są zabiegi chirurgiczne mające na celu usunięcie zakrzepów, a także wymiany uszkodzonych zastawek.
Jak chronić się przed zakrzepicą?
Prowadzony przez nas styl życia ma ogromne znaczenie. Racjonalna dieta i odpowiednia dawka ruchu mogą chronić przed wieloma chorobami, w tym przed zakrzepicą. Przede wszystkim warto zmienić nawyki żywieniowe i ograniczyć ilość zjadania tłustej i przetworzonej żywności i zastąpić ją warzywami, kaszami oraz tłustymi rybami morskimi. Wskazany jest również ruch, częste spacery, a także pływanie i jazda na rowerze. Wykonując pracę siedzącą, dobrze jest często ruszać nogami, napinać mięśnie, stawać na palcach i pięcie, za to unikać krzyżowania nóg i długotrwałego bezruchu. Należy pamiętać, że używki nie służą kondycji żył, dlatego zawsze warto rzucić palenie i ograniczyć picie alkoholu.