Zamiast myśleć o diecie, myśl o odżywianiu
Słowo dieta zwykle kojarzy nam się z czymś nieprzyjemnym i zmusza do wyrzeczeń. Specjaliści wskazują jednak, że w pojmowaniu słowa dieta, warto wrócić do jej pierwotnego znaczenia, czyli sposobu odżywiania, co - jak przekonują - jest kluczem do sukcesu.
- Przez lata słowo dieta ewoluowało w złym kierunku, stało się słowem, na które źle reagujemy, bo kojarzy nam się z czymś nieprzyjemnym, staje się poniekąd synonimem wyrzeczeń. W swojej praktyce często obserwuję, że na hasło dieta kobiety, mężczyźni a nawet dzieci reagują nerwowo, wykazują zniechęcenie. Bo dietę utożsamiają z utratą masy ciała, drastycznymi zmianami - przyznaje dietetyk Laura Cipullo.
Specjalista podkreśla, że trudno spodziewać się efektów, a nawet wytrwać w czymś, co już na początku jest dla nas stresujące, do czego mamy negatywne nastawienie.
- Niestety zmieniło się również nasze pojęcie i rozumienie tego, czym dieta faktycznie jest. I tak dieta - czyli sposób odżywiania się - stała się czymś krótkotrwałym, co ma spowodować szybką utratę masy ciała - zauważa w rozmowie z NY Daily News.
Wypaczone pojęcie tego słowa sprowadza dietę do kary, po odbyciu, której czeka nas nagroda w postaci jedzenia.
- Nie na tym to polega, w diecie powinno być miejsce na wszystko. Przez co nie mamy poczucia wyrzeczenia, a kiedy nam się nie uda i jednak poddamy się pokusie zjedzenia czegoś mamy poczucie porażki. Dlatego też uważam, że naszym zadaniem jako lekarzy, dietetyków jest praca u podstaw i przede wszystkim odczarowanie słowa dieta. Pamiętajmy, że nie jest to krótkotrwały zryw, a sposób odżywiania, który ma nam towarzyszyć przez całe życie i zapewnić zdrowie - podsumowuje Cipullo.