Reklama

Zapalenie przydatków

Aż co dziesiąta kobieta zgłaszająca się do ginekologa z intymnym problemem zdrowotnym przechodziła albo właśnie przechodzi tę chorobę.

Jajniki, jajowody i wiązadła macicy to właśnie przydatki. Choć stan zapalny tych narządów trudno jest przeoczyć, wiele kobiet bagatelizuje jego objawy - lecząc się "naturalnie" (np. ziołami) albo czekając, aż "samo przejdzie". Tymczasem lekceważenie tej przypadłości może mieć naprawdę poważne konsekwencje.

To nie brzuch tak boli

Podstawowy symptom zapalenia przydatków to ból pojawiający się w dole brzucha. Może promieniować do kręgosłupa albo pachwiny i uda. Charakterystyczne dla tej choroby jest to, że narządy rodne i ich okolice stają się tkliwe - kobiety odczuwają dyskomfort i bolesność zarówno przy dotykaniu brzucha, jak i podczas stosunku oraz w czasie badania ginekologicznego. Zapaleniu przydatków często towarzyszy podwyższona temperatura. Badaniem, które pozwala stwierdzić, czy mamy do czynienia właśnie z tą dolegliwością, jest analiza bakteriologiczna wymazu z pochwy. Przyczyną zachorowania są bakterie (m.in. beztlenowe, E.coli). W 90 proc. przypadków bakterie dostają się do narządów rodnych przez szyjkę macicy (patrz ramka).

Reklama

Antybiotyk jest konieczny

Zapalenie przydatków musi być leczone antybiotykami - zwykle stosuje się klindamycynę lub doksycyklinę. Dodatkowo podawane są działające przeciwbólowo niesterydowe środki przeciwzapalne (NLPZ), a niekiedy również sterydy. Rozmaite babcine sposoby takie jak nasiadówki z rumianku czy leżenie pod kołdrą z termoforem mogą jedynie wspomóc właściwą terapię. Podczas leczenia należy pozostać w łóżku (7-10 dni), stosować lekkostrawną dietę i dużo pić. Dopóki lekarz nie uzna, że jesteśmy zdrowe, konieczne jest również powstrzymanie się od współżycia. Kobietom, które mają założoną wkładkę wewnątrzmaciczną, najczęściej zalecają jej usunięcie.

Problemów nie wolno lekceważyć

Nieleczone zapalenie przydatków może być przyczyną niebezpiecznych powikłań. Może dojść do powstania ropni i zrostów w jajowodach. W skrajnych przypadkach, konieczne bywa usunięcie jajnika lub jajowodu. Nieleczony ropień może pęknąć, co bywa przyczyną zapalenia otrzewnej, a gdy bakterie przedostaną się do krwi - sepsy.

Jak można się zakazić?

Najczęściej zarażamy się podczas stosunku. Przyczyną bywa też współżycie podczas miesiączki oraz w okresie połogu. Zdarza się też, że przypadłość ta rozwija się po zabiegach ginekologicznych, takich jak wyłyżeczkowanie jamy macicy.

Magdalena Patryas

Olivia
Dowiedz się więcej na temat: jajniki | zapalenie | ginekolog
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy