Zapalenie spojówek. Przyczyny, objawy, leczenie
Oczy narażone są na wiele niekorzystnych czynników. Ból, uczucie suchości, zaczerwienienie oraz tzw. piasek pod powiekami to objawy, które powinny niepokoić. Nie zawsze są groźne dla kondycji oczu, ale mogą być też wynikiem zapalenia spojówek. Choroba ta bardzo uprzykrza codzienne życie, dlatego trzeba jak najszybciej wdrożyć leczenie. Jak rozpoznać zapalenie spojówek? Co może je wywoływać? Z czego najlepiej zrezygnować, aby leczenie było efektywne?
Spojówka jest błoną śluzową, która chroni oko przed infekcjami oraz drobnymi urazami mechanicznymi oraz dokładnie je nawilża. Pokryte są nią wewnętrzne części powiek oraz część gałki ocznej. Niestety, spojówka jest bardzo wrażliwa na delikatne urazy oraz nieodpowiednie oświetlenie. W takim przypadku uwidaczniają się na niej czerwone żyłki, ale często też całym zaczerwienieniem twardówki (białej części oka), łzawieniem, bólem, a także pieczeniem.
Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek jest częstym schorzeniem. Początkowo nie wygląda groźnie, ponieważ objawy przypominają te, które występują podczas podrażnienia mechanicznego. Jeśli nie mijają po kilku dniach, można podejrzewać zapalenie spojówek. Mogą również wystąpić inne symptomy, takie jak: obrzęk, uczucie kłucia pod powiekami, występowania grudek, światłowstręt, a także wypływająca wydzielina o różnej konsystencji i kolorze.
Zapalenie spojówek jest wywołane infekcją grzybiczą, bakteryjną lub wirusową, ale też być następstwem różnych schorzeń, np. zespołu suchego oka. Mogą je również wywoływać niekorzystne zjawiska atmosferyczne (silne podmuchy wiatru, powiew pyłu lub dymu), a także drobne urazy mechaniczne. Czasami wystarczy potarcie oka brudnymi rękami, na których znajdują się patogeny. Zapalenie spojówek może być również jednym z objawów reakcji alergicznej.
Różne rodzaje zapalenie spojówek
W przypadku występowania objawów wskazujących na zapalenie spojówek, nie warto zwlekać i rozpoczynać leczenia na własną rękę, ale udać się do lekarza. Okulista zbada oko oraz przeprowadzi wywiad i ustali przyczynę wystąpienia zapalenia spojówek. Dzięki temu wdroży odpowiednią kurację. Przeważnie wiąże się ze stosowaniem specjalnych kropli, ale w niektórych przypadkach należy podać antybiotyk. Zatem, jakie mogą być rodzaje zapalenia spojówek?
*Niezakaźne zapalenie spojówek – przyjmuje się, że jest ono najczęstszym powodem powstawania schorzenia. Może być wynikiem nieprawidłowego leczenia wady wzroku (np. doborem nieodpowiednich soczewek), podrażnieniem mechanicznym oka, a także dostaniem się pod powieki pyłu czy dymu. Niekiedy niezakaźne zapalenie spojówek jest wynikiem silnego wiatru albo ostrego słońca.
*Bakteryjne zapalenie spojówek – powstaje w wyniku przedostania się bakterii do spojówki. Objawia się silnym zaczerwienieniem, obrzękiem, a także ropną wydzieliną spod powiek. W niektórych przypadkach konieczne jest podanie choremu antybiotyku.
*Wirusowe zapalenie spojówek – na to zapalenie często zapadają osoby w trakcie przeziębienia czy grypy. Wywołują je różnego rodzaju wirusy (opryszczki, półpaśca oraz inne). Często dzieje się tak, że najpierw zainfekowane jest jedno oko, a po kilku dniach drugie. Wirusowe zapalenie spojówek najczęściej objawia się nadmiernym łzawieniem oraz czuciem ciała obcego pod powieką.
*Grzybicze zapalenie spojówek – najczęściej dotyka osoby, które są w trakcie antybiotykoterapii. Objawia się silnym zaczerwienieniem, łzawieniem oraz wyciekiem wydzieliny spod powiek. Poza tym odczuwa się silny dyskomfort oraz ból.
*Alergiczne zapalenie spojówek – zapalenie wywoływane różnego rodzaju alergenami: pyłkami, roślinami, pokarmem oraz lekami. W takim przypadku oczy intensywnie łzawią, pieką i bolą. Często do objawów dochodzi obrzęk oraz silne zaczerwienienie.
Jak pomóc sobie w przypadku zapalenia spojówek?
Zapalenie spojówek nie minie samoistnie, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty. Jednak w trakcie trwania kuracji należy trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim nie powinno się dotykać oczu, zwłaszcza brudnymi rękami. Warto także zaniechać wizyt na basenie oraz zamienić soczewki kontaktowe na okulary, także słoneczne (latem). Koniecznie jest również dbanie o prawidłową higienę oka – delikatne wycieranie chusteczkami wypływającej wydzieliny i rezygnację z makijażu. Można również przemywać oko specjalnymi preparatami dostępnymi w aptece albo sięgnąć po delikatne, ziołowe napary, np. z rumianku.