Reklama

Zapalenie trzustki: Przyczyny, objawy, leczenie

Dolegliwości związane z trzustką dotykają w ostatnich latach coraz więcej osób. Niestety, często są to ludzie młodzi, którzy prowadzą niezdrowy styl życia. Mowa głównie o nieprzestrzeganiu zdrowej diety i stosowaniu używek. Trzustka jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Jej zaniedbanie może doprowadzić do zaburzenia pracy układu trawiennego, a nawet do rozwoju nowotworu. Najczęściej diagnozowanym schorzeniem trzustki jest jej zapalenie, którego objawy mogą być mylone z innymi popularnymi dolegliwościami. Sprawdźmy, jakie są przyczyny i główne symptomy tej przypadłości oraz jak prawidłowo ją leczyć.

Rola trzustki w organizmie

Trzustka jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Znajduje się zaraz pod żołądkiem i odpowiedzialna jest za wytwarzanie enzymów trawiennych oraz hormonów regulujących poziom cukru we krwi. Mowa o insulinie i glukagonie, które są niezbędne do trawienia pokarmów. Nieprawidłowo działająca trzustka może zaburzyć pracę układu trawiennego, jak i pokarmowego, a także być przyczyną poważnych schorzeń, które mogą prowadzić nawet do rozwoju nowotworu. Obecnie jedną z najpopularniejszych dolegliwości trzustki jest zapalanie tego organu. Według statystyk w ciągu roku na ostre zapalenie trzustki zapada 40 na 100 tysięcy osób.

Reklama

Przyczyny zapalenia trzustki

Do najczęstszych przyczyn rozwoju zapalenia trzustki zalicza się:

* kamicę żółciową;

* nadużywanie alkoholu;

* hiperlipidemię;

* długotrwałe stosowanie leków;

* urazy jamy brzusznej;

* bulimię;

* mutację genów, które aktywizują enzymy wydzielane przez trzustkę.

W efekcie w trzustka pracuje nieprawidłowo i rozwija się w niej stan zapalny. Do objawów zapalenia trzustki zaliczamy:

* silny ból w nadbrzuszu, który utrzymuje się dłużej niż jeden dzień;

* nudności;

* wymioty;

* biegunkę;

* gorączkę;

* bóle głowy, kości i mięśni.

Leczenie zapalenia trzustki

Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż jeden dzień, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Leczenie choroby polega zazwyczaj na stosowaniu restrykcyjnej diety - trzydniowej głodówki. Lekarze starają się również wyeliminować przyczynę zapalenia trzustki. Na przykład, jeśli spowodowana jest kamicę żółciową, choremu wycinany jest woreczek żółciowy. Stosuje się również antybiotykoterapię lub wycina trzustkę. Ta ostatnia opcja jest jednak ostatecznością.

Co może świadczyć o problemach z trzustką?

Statystyki pokazują, że coraz więcej osób zmaga się z dolegliwościami trzustki, ponieważ nie dbamy o ten organ dostatecznie dobrze. Co może świadczyć o tym, że nasza trzustka nie pracuje prawidłowo?

* nudności;

* bóle głowy;

* łagodne bóle w okolicach trzustki;

* utrata wagi;

* problemy z koncentracją.

Jak dbać o trzustkę?

Jeśli chcemy, by nasza trzustka prawidłowo funkcjonowała, należy prowadzić zdrowy styl życia, a przede wszystkim przestrzegać odpowiedniej diety. Co to oznacza? W jadłospisie powinny znaleźć się produkty lekkostrawne, dużo owoców, warzyw i produktów o właściwościach detoksykujących. Wskazany jest również umiarkowany wysiłek fizyczny.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy